Sorry, volím Obamu. McCain zklamal i známé republikány

Roman Gazdík
30. 10. 2008 16:45
Vadí jim Palinová, ale i zmatečná kampaň
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters

Washington - "Myslím si, že je transformační figurou, je to nová generace přicházející na světovou scénu, na americkou scénu, a proto budu volit Baracka Obamu."

To nejsou slova jednoho z demokratických stoupenců černošského kandidáta na amerického prezidenta, ale úryvek z projevu republikána Colina Powella, bývalého ministra zahraničí první administrativy nynějšího prezidenta George Bushe.

A Powell není se svými prohlášeními mezi vlivnými republikány sám. Ještě na začátku září se zdála strana jednotná a stála za svým kandidátem Johnem McCainem, to je však dnes již hudbou vzdálené minulosti.

Promiň tati, volím Obamu...

Co McCainovi - většinou středoví - republikáni vytýkají?

Jeden z důvodů rozkolu: Sarah Palinová
Jeden z důvodů rozkolu: Sarah Palinová | Foto: Reuters

Mimo jiné výběr nezkušené viceprezidentské kandidátky Sarah Palinové, nekoncepčnost kampaně, která nebyla schopna najít ústřední téma, zmatené návrhy řešení současné ekonomické krize nebo "špinavou kampaň" s útoky na Obamu a jeho údajné spolčování s teroristy. Někteří z nich také požadují generační změnu.

"Promiň tati, volím Obamu," napsal na svém blogu na webu Daily Beast Christopher Buckley, syn zakladatele konzervativního republikánského čtrnáctideníku National Review Williama Buckleyho. "Co tím proboha myslel?" vracel se k nominaci Palinové.

"Dnešní republikánská strana, uzurpovaná několika málo lidmi, nemá nic společného se stranou Lincolna, Theodora Roosevelta, Eisenhowera, nebo mnoha republikánských administrativ, které přišly poté," napsala podle agentury IPS v srpnu republikánka Susan Eisenhowerová, vnučka prezidenta Dwighta Eisenhowera.

A nejde pouze o tradiční republikány. McCaina kritizují i někteří radikálně pravicoví neokonzervativci.

Palinovou nechceme

"Sarah Palinovou není možné akceptovat nejen ve vysokém úřadě - nenajal bych ji ani pro středně důležitý post v agentuře kontrolující zbraně," napsal bývalý kolega Donalda Rumsfelda a Richarda Perleho Kenneth Adelman, který sloužil v poradním sboru Pentagonu do roku 2006. "Tento výběr je v rozporu se dvěma McCainovými velkými tématy kampaně - "naše země na prvním místě" a "zkušenosti se počítají"."

Bushův ministr, Obamův volič: Colin Powell
Bushův ministr, Obamův volič: Colin Powell | Foto: www.wikipedia.org

Adelman bude proto raději volit Obamu.

Podle neokonzervativce a bývalého autora projevů prezidenta Bushe Davida Fruma volba Palinové sice elektrizovala republikánskou konzervativní základnu, odradila ale středové demokraty, republikány i nezávislé, kteří podle něj v současných volbách rozhodnou. A tratit prý bude nejen McCain, ale i strana jako celek.

"Je mnoho způsobů, jak prohrát prezidentské volby," napsal v listu Washington Post. "John McCain je prohrává způsobem, který s ním může potopit celou republikánskou stranu."

Prezidentský Obama

Kde nespokojení republikáni vidí u kandidáta své strany uspěchanost, necílevědomost a především nedostatek "prezidentského" vystupování, oceňují naopak Obamův údajný klid, vyrovnanost, inteligenci a soustředěnost.

"Senátor Obama na mě prostě učinil dojem jako člověk, který má energii a inteligenci k tomu být prezidentem," citovala agentura AP bývalého massachusettského guvernéra Williama F. Welda.

Chuck Hagel před časem po boku Obamy odcestoval na Blízký východ
Chuck Hagel před časem po boku Obamy odcestoval na Blízký východ | Foto: Reuters

Mezi prominentní republikány, kteří chtějí volit illinoiského senátora, jsou také bývalý senátor za Maryland Charles Mathias a dcera exprezidenta Richarda Nixona Julia Nixonová Eisenhowerová.

Jiní zase odmítají McCaina podpořit, chválí Obamu, či podporují jeho iniciativy.

Jsou mezi nimi například dva současní členové senátního zahraničního výboru: Chuck Hagel a Richard Lugar. A také bývalý poradce pro národní bezpečnost prezidentů Geralda Forda a George Bushe staršího Brent Scowcroft.

Projeví se to u voleb?

Hráze prolomily i dva z největších amerických deníků. Chicago Tribune se vyslovil pro demokrata poprvé po 161 letech a list Los Angeles Times učinil výjimku, když předtím nepodpořil žádného z kandidátů od roku 1972.

Podle průzkumů se nemusí obamovské nadšení některých čelných republikánů u volebních uren projevit. Mnozí se však domnívají, že zafunguje ještě jedna proměnná: někteří příslušníci strany sice v průzkumech "aby se neřeklo" tvrdí, že zvolí McCaina, ve skutečnosti však mohou hlasovat pro Obamu.

 

Právě se děje

Další zprávy