Republikánům hrozí rekordní prohra v Kongresu USA

Roman Gazdík
29. 10. 2008 18:02
Demokraté mohou získat nejvíce za 30 let
Atmosféra ve Washingtonu je ponurá...
Atmosféra ve Washingtonu je ponurá... | Foto: Reuters

Washington - „Přátelé," hlásí republikánský prezidentský kandidát John McCain na předvolebních mítincích. „Máme je přesně tam, kde je chceme mít."

Odkazuje přitom na údajně nepřesvědčivé průzkumy posílající jen šest dní před volbami do Bílého domu demokrata Baracka Obamu

McCainovi sice pozice černého koně vždy svědčila, jen málo jeho republikánských kolegů však vidí situaci stejně optimisticky jako on. A to nejen kvůli obavám ze ztráty Bílého domu, ale také z očekávaného výprasku v senátních a sněmovních volbách, které se rovněž konají příští úterý 4. listopadu.

Sluší se ještě dodat, že se ve stejný den také obmění parlamenty ve 44 z 50 států a voliči rozhodnou i o jedenácti z padesáti guvernérských křesel.

Historie pro republikány, průzkumy proti

Přestože v posledních dvou letech ovládají Sněmovnu reprezentantů i Senát demokraté, vina za současnou finanční krizi a očekávanou recesi je připisována zejména straně exprezidenta Lincolna.

Historie by při současných parlamentních a senátních volbách mluvila pro republikány: když v jedněch volbách do Kongresu vyhraje první ze stran, za dva roky tomu bývá obvykle naopak.

Před dvěma lety se ujmuli moci demokraté. Šéfka většiny ve sněmovně Nancy Pelosiová
Před dvěma lety se ujmuli moci demokraté. Šéfka většiny ve sněmovně Nancy Pelosiová | Foto: Reuters

Roku 2006 ztratili republikáni 30 křesel ve Sněmovně reprezentantů a 6 v Senátu. Demokraté mají nyní ve sněmovně 235 zástupců a republikáni 199.V Senátu to je 49 ku 49, dva nezávislý senátoři se však přiklonili k demokratům.

Proti změně šéfování v obou komorách však hovoří současná čísla. Prezident George Bush má podporu pětiny Američanů, tedy nejnižší u amerického prezidenta v historii a největší krize od té „Velké" na přelomu dvacátých a třicátých let s sebou hrozí stáhnout i jeho stranu.

Poprvé za třicet let

Podle agentury Reuters poslední průzkumy ukazují, že republikáni mohou přijít ve sněmovně o dalších 30 křesel a o devět v Senátu. Důležitá jsou zvláště senátorská křesla, podpora šedesáti senátorů by totiž znamenala průlom, který by demokratům umožnil to, co si nemohli dovolit za posledních třicet let.

Konec filibustrování? Ilustrační foto
Konec filibustrování? Ilustrační foto | Foto: Reuters

A to omezit takzvané „filibusters", tedy nekonečné protahování debaty o zákoně. To se dříve činilo nekonečným projevem některého ze senátorů, nyní však stačí dát najevo, že senátor „filibustruje", a pokud to komora nezvrátí většinou 60 hlasů, je rozprava skončena.

Tímto způsobem tak mohou být torpédovány pro některou ze stran nepohodlné iniciativy. Demokraté slibují stáhnout vojáky z Iráku, zreformovat po svém zdravotnictví a školství, snížit daně střední třídě a zvýšit je bohatým a korporacím.

Rozpočet je přitom po Bushově osmiletém panování zatížen obrovským dluhem, ke kterému je nutno připočíst dalších 700 miliard na záchranný balíček bankám. Boj lze tedy na půdě Kongresu čekat o každý dolar a „supervětšina" v Senátu by se demokratům náramně hodila.

Příliš pro-demoratické průzkumy?

Že demokraté získají další křesla je sice pravděpodobné, ale nikoli jisté. Podle průzkumu Gallupova ústavu si Američané totiž nepřejí, aby Kongres i Bílý dům ovládala stejná strana, čímž během své kampaně strašil i McCain (nikoli, aby pomohl republikánským zákonodárcům, nýbrž sám sobě).

Obamovo vítězství může zmenšit počet demokratických křesel v Kongresu
Obamovo vítězství může zmenšit počet demokratických křesel v Kongresu | Foto: Reuters

Pokud by v Oválné pracovně zasedl on, přejí si voliči, aby Kongres ovládali demokraté, pokud by se tam dostal Obama, jsou nerozhodní.

Veškeré hlasovací lístky budou voliči házet do uren najednou, a tak v té chvíli nebudou vědět, kdo se do kterého úřadu dostane. Republikánská křesla pro kongresmany a senátory však mohou zajistit i „příliš pro-demokratické" průzkumy. Sedm z deseti občanů USA si totiž nyní myslí, že vyhraje Obama.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy