Washington - Americký prezident Barack Obama požádal v sobotu veřejnost o finanční pomoc obětem zemětřesení na Haiti společně se svými předchůdci z Bílého domu Georgem Bushem mladším a Billem Clintonem. Dodal, že okamžitá pomoc zdevastovanému karibskému ostrovu je nesmírně náročnou operací.
"Prezidenti Bush a Clinton pomohou Američanům, aby přispěli svým dílem, protože reagovat na katastrofu je povinností nás všech," sdělil Obama novinářům na zahradě před Bílým domem. "V těchto těžkých chvílích je Amerika sjednocena."
Bush s Clintonem se na Obamovu žádost spojili pro vytvoření internetových stránek www.clintonbushhaitifund.org, prostřednictvím kterých mohou lidé finančně přispět obětem haitského zemětřesení. "To nejlepší, co mohou američtí občané pro Haiti udělat, je poslat finanční pomoc," uvedl Bush.
Clinton se do projektu zapojil jako zmocněnec OSN pro Haiti. Jeho žena Hillary, která je americkou ministryní zahraničí, na ostrov přicestovala už v sobotu. V neděli ji má následovat generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Obama uvedl, že Spojené státy jsou na Haiti zapojeny do jedné z nejrozsáhlejších humanitárních akcí ve své historii. Okamžitá a účinná pomoc stovkám tisícům Haiťanů je prý ale nesmírně náročnou operací.
Podle haitské vlády zabilo úterní zemětřesení 100 až 200 tisíc lidí. Zatím se našlo kolem 50 000 těl, další tisíce obětí jsou pod troskami. Mezi přeživšími obyvateli, kteří několik dní po katastrofě trpí nedostatkem vody, potravin a dalších základních potřeb, panuje velké napětí kvůli váznoucím dodávkám humanitární pomoci.
Zasaženou metropoli Port-au-Prince dnes navíc na několik minut vyděsily následné otřesy o síle 4,5 Richterovy stupnice. Nové škody však nebyly hlášeny.
Americká vláda přislíbila zatím finanční pomoc Haiti ve výši 100 milionů dolarů. Několik milionů se vybralo prostřednictvím SMS zpráv. Angažují se také charity a humanitární organizace z celého světa.
Rozsah neštěstí stále vychází najevo. Místní úřady bojují s časem, když se pokouší co nejrychleji pohřbít co nejvíce zemřelých, jejichž těla se válejí v ulicích. Na ostrově je panika a roste napětí kvůli špatné distribuci pomoci. Hrozí nepokoje i epidemie.
Bez přístřeší je až milion lidí, až tři miliony potřebují vodu a jídlo, o které se perou. Absolutně chybí koordinace a není zajištěna ani bezpečnost humanitárních pracovníků.
Šéf amerických ozbrojených sil Mike Mullen oznámil, že USA vyšlou na Haiti až 10 tisíc vojáků. Měli by pomoci distribuovat pomoc lidem postiženým zemětřesením; dorazit mají v pondělí.
Haitská vláda předala USA kontrolu nad letištěm v Port-au-Prince. Důvodem je urychlení pomoci obětem. Letadla se nicméně navádějí sama, protože věž byla zničena.