Peking - Čína hodlá na nadcházející celosvětové konferenci o klimatu na indonéském ostrově Bali vystoupit s vlastními návrhy na řešení problémů způsobených změnami klimatu.
Vyzve ke snížení objemu emisí skleníkových plynů především bohaté země a bude žádat, aby chudší státy měly možnost více využívat tzv. čistých technologií.
Západ Čínu kritizuje
Čína je dnes považována za největšího znečišťovatele ovzduší na světě a USA i některé evropské země žádají, aby se zavázala ke snižování emisí skleníkových plynů.
Přečtěte si:
- Oteplování ? Blíží se scény jako z hororu, tvrdí OSN
- Globální oteplování povede k válkám a epidemiím
Americký prezident George Bush dokonce tvrdí, že bez účasti Číny, případně Indie, nemají žádné mezinárodní dohody typu Kjótského protokolu smysl.
Peking to ale vidí jinak.
"Na konferenci na Bali by se měla věnovat pozornost rozvinutým zemím, nikoliv Číně. Je třeba především vyřešit, jak bohaté země budou snižovat emise poté, co v roce 2012 vyprší Kjótský protokol," řekl novinářům pracovník čínského ministerstva zahraničí Tung Sung, zodpovědný za přípravu strategie pro konferenci na Bali.
Dodal, že vyspělé země by také měly zpřístupňovat těm chudším technologie, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.
Budou Asiaté jednotní?
Čínský premiér Wen Ťia-pao chce ještě před konferencí svolat summit asijských států. Cílem Pekingu je společná strategie Asiatů na celosvětové konferenci.
Experti odhadují, že Čína se dnes podílí na průmyslovém znečištění planety zhruba z dvaceti procent a do roku 2030 tento podíl dosáhne čtvrtiny.
Konference OSN o změnách klimatu, která má vytyčit další způsob boje proti oteplování, se na Bali uskuteční ve dnech 3. až. 14.prosince.