Když se daří státu, přidáme lidem. Minimální mzda na Slovensku má opět výrazně stoupnout

ČTK ČTK
28. 4. 2017 14:20
Slovenský premiér chce zvýšit minimální mzdu, počítá i se zavedením vyšších příplatků za práci v noci a o svátcích.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Bratislava - Slovenská vláda připravuje výraznější zvýšení minimální mzdy, chce také zvýšit odměnu, kterou zaměstnanci pobírají za práci v noci, o víkendech a o svátcích. Oznámil to dnes premiér Robert Fico. Většinu chystaných opatření zaplatí podle něj zaměstnavatelé.

Balík připravovaných změn představil premiér v době, kdy nezaměstnanost na Slovensku klesla na více než osmileté minimum 8,04 procenta a kdy si firmy dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikované pracovní síly.

"Když se daří státu, je potřeba ty výsledky proměnit v lepší životní úroveň lidí," řekl Fico. Dodal, že odboráři připravované změny na rozdíl od zaměstnavatelů uvítali.

Podle premiéra by měla minimální mzda příští rok výrazně stoupnout a přiblížit se hranici 500 eur (13 460 korun). Na začátku letošního roku vzrostl minimální výdělek o 7,4 procenta na 435 eur (11 720 korun).

Minimální mzdu na Slovensku pobírá jen zlomek zaměstnanců, její zvyšování má obecně přispět i k vyšším výdělkům ostatních pracovníků a motivovat nezaměstnané, aby si hledali práci.

V budoucnu by podle Fica měla minimální mzda dosáhnout 60 procent z průměrného výdělku, který loni na Slovensku činil 912 eur (24 570 korun). To by znamenalo minimální mzdu na úrovni zhruba 547 eur (14 736 korun).

Koaliční slovenská vláda počítá i se zavedením vyšších příplatků za práci v noci a o svátcích. Nově by příplatky měli dostat i zaměstnanci, kteří nastoupí do zaměstnání o víkendu. Stát chce prosadit i vyšší podporu lidí, kteří dojíždějí za prací.

Opoziční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti v reakci uvedlo, že poslanci vládní koalice před třemi týdny nepodpořili ve sněmovně jeho návrh na zavedení příplatků zaměstnancům za práci o sobotách a nedělích.

Fico řekl, že letos očekává pokles míry nezaměstnanosti na Slovensku na úroveň historického minima. Dosud nejnižší nezaměstnanost, a to 7,36 procenta, země zaznamenala v létě roku 2008.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy