O azyl v Česku žádá další ukrajinský politik

Alexandra Malachovská
19. 12. 2012 7:15
Jde o někdejšího kolegu Tymošenkové, opozičního poslance Andrije Škila
Jako první získal politický azyl v Česku v roce 2011 bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn.
Jako první získal politický azyl v Česku v roce 2011 bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn. | Foto: Ondřej Besperát

Kyjev - Bývalý ukrajinský opoziční poslanec Andrij Škil chce v Česku požádat o politický azyl.

Podle ukrajinských médií se někdejší spolupracovník vězněné vůdkyně opozice Julije Tymošenkové už nachází v České republice, aby se tak vyhnul pronásledování ve své vlasti.

"Všechno záleží na Ukrajině. Pokud se události budou vyvíjet tak, jak se nyní vyvíjejí, pak tuto možnost nevylučuji," řekl ukrajinskému listu Dzerkalo tyžňa v reakci na dotaz, zda se chystá požádat o politický azyl. Podle portálu zn.ua potvrdil, že pobyt na Ukrajině je pro něj nebezpečný. Kvůli letošním parlamentním volbám totiž přišel o poslaneckou imunitu.

Škil uvedl, že jeho politické pronásledování trvá od roku 2001, kdy se účastnil protestních akcí namířených proti bývalému ukrajinskému prezidentovi Leonidu Kučmovi. Byl tehdy zatčen a více než rok strávil ve vězení. Propuštěn byl po zvolení poslancem za stranu Tymošenkové Vlast.

Politik zároveň řekl, že mu na Ukrajině byla zabavena část majetku, ačkoli netuší důvod tohoto opatření. "Nikdy jsem se nevěnoval jiné činnosti než politické," zdůraznil.

Škil se neúspěšně ucházel o zvolení do Nejvyšší rady v letošních parlamentních volbách. Na seznamu politického bloku Tymošenkové Baťkivščyna byl ovšem až na 87. místě. V nové Nejvyšší radě strana nakonec obdržela 62 mandátů. Škil tak ztratil poslaneckou imunitu a údajně by mohl být znovu zatčen.

Obrazem: Vzestup a pád Julije Tymošenkové:

V roce 2001 se Škil aktivně podílel na organizování protestních akcí, které se na Ukrajině konaly pod heslem Ukrajina bez Kučmy. Před prezidentským úřadem v Kyjevě byl v březnu 2001 zatčen a zhruba 13 měsíců strávil za mřížemi. Díky zvolení do parlamentu byl ovšem osvobozen a působil pak ve frakci Julije Tymošenkové.

Škil už je třetí

Protesty proti bývalému ukrajinskému prezidentovi vypukly na Ukrajině koncem roku 2000 poté, co byly zveřejněny tajné nahrávky Mykoly Melnyčenka, který pracoval v ochrance hlavy státu.

Záznamy kompromitující vedení země tehdy motivovaly opozici k vyvolání akcí občanské neposlušnosti. V centru Kyjeva byly postaveny stany opozičních aktivistů a denně se tam konaly protestní mítinky.

Oleksander Tymošenko na snímku z léta 2011.
Oleksander Tymošenko na snímku z léta 2011. | Foto: Reuters

V březnu 2001 se před budovou prezidentského úřadu střetli zástupci opozičních stran s policií. Tehdejší vůdce ultranacionalistické strany UNA-UNSO Andrij Škil byl mezi zhruba desítkou zatčených aktivistů, kteří byli za účast v protestech odsouzeni. 

Politický azyl v České republice získal v roce 2011 bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který působil ve vládě Tymošenkové. Na Ukrajině mu hrozí vězení za údajné škody, které měl státu způsobit sjednáváním nevýhodných zakázek v přepočtu za několik desítek milionů korun.

Letos v lednu české úřady udělily azyl také Oleksandru Tymošenkovi, manželovi někdejší šéfky ukrajinského kabinetu, která si druhý rok odpykává sedmiletý trest za zneužití úředních pravomocí.    

 

Právě se děje

Další zprávy