Akkra – Fungovalo zhruba deset let. A mezi novináři a diplomaty dodnes budí malé pozdvižení. Falešné velvyslanectví Spojených států v africké Ghaně zvládlo celé desetiletí v tichosti prodávat údajná americká víza a falešné dokumenty až za 6000 dolarů za kus (přes 150 tisíc korun – pozn. red.). Nikdo z uživatelů si na to přitom nestěžoval.
Podle zpravodaje BBC Sammyho Darka nejspíš proto, že oběti ghanských podvodníků pocházely z velmi chudých poměrů. Nikdy na opravdové ambasádě nebyly, a žádný rozdíl proto nemohly poznat. Na půdě falešného velvyslanectví navíc "pracovali" běloši, kteří automaticky budili dojem Američanů. Zákazníkům tak stačil pohled na vlající americkou vlajku a úředníky hovořící anglicky. A po pozdějším zjištění, že byli podvedeni, se neuměli bránit.
Spot the difference between the US embassy in Ghana and a fake one which sold visas for $6,000 over 10 years https://t.co/fkA8aJ6rY2 pic.twitter.com/Atj3H4ry9v
— BBC Africa (@BBCAfrica) December 5, 2016
"Falešná ambasáda hledala zákazníky v nejodlehlejších částech západní Afriky," vysvětlilo americké ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení poté, co v létě na tento kuriózní případ přišlo. Podvodníci měli billboardy s reklamou vyvěšené nejen v odlehlých oblastech Ghany, ale taky Pobřeží slonoviny a Toga.
Autobus pro zájemce o doklady přijel přímo do vesnice, odvezl je do hlavního města, kde na ně čekal hotelový pokoj nedaleko domnělé ambasády Spojených států. Druhý den získali zákazníci za poplatek potřebné dokumenty – pohodlně a bez složitých formulářů i pohovorů. Na skutečném americkém velvyslanectví v ghanské Akkře se stály přitom dlouhé fronty. Autobus pak klienty odvezl zpátky domů.
Okradení lidé často nedokázali poznat, že se jedná o podvod. U ostatních převážila touha dostat se k vzácným americkým vízům co nejrychleji. Toho podvodníci ve velkém využívali. Jejich oběti zjistily nesrovnalosti až tehdy, když se pokusily do USA odjet. Protože ale pocházely z chudých oblastí, nikdo nedokázal dostat případ do médií.
Mlžili i Američané
O chodu falešného amerického velvyslanectví v Ghaně se toho jinak příliš neví. Úřady v USA začaly kuriózní případ řešit letos v létě. Do médií zpráva pronikla až nedávno.
Ministerstvo zahraničí USA odmítlo odpovědět na dotaz, kolik dokladů padělatelé v Ghaně celkově prodali, ani o jaký typ víz vlastně šlo. Podle informací americké televizní stanice Fox nicméně nikdo do Spojených států s falešným vízem z Ghany nakonec neodjel.
Zpravodajský server BBC taky poukazuje na mlžení amerického ministerstva zahraničí. K případu oznámilo pouze to, že několik pachatelů už ghanské úřady zatkly a jiní jsou na útěku. Podle místních médií šlo pravděpodobně o zločineckou skupinu složenou Ghaňanů a Turků.