Kakaový Kraus se vrací. Vede sociální demokraty v Semilech a chce straně pomoct z krize

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
3. 12. 2016 17:04
Bývalý vlivný poslanec ČSSD Michal Kraus, který musel opustit sněmovnu po aféře kolem továrny na zpracování kakaa v Ghaně, je znovu v aktivní politice. Stal se šéfem okresního výboru v Semilech. Sociálním demokratům na Liberecku to vadí.
Michal Kraus na sjezdu ČSSD.
Michal Kraus na sjezdu ČSSD. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Michal Kraus, přezdívaný „kakaový král“, se vrací do aktivní politiky. Říká, že chce své ČSSD – podobně jako expředseda Jiří Paroubek – pomoct z krize. Před dvěma týdny se Kraus stal předsedou okresního výkonného výboru ČSSD v severočeských Semilech. Některé sociální demokraty v regionu volba Krause zaskočila. Bojí se negativních ohlasů veřejnosti kvůli nelichotivé minulosti tohoto bývalého vlivného poslance. 

Kraus musel sněmovnu opustit v roce 2006 po aféře s privatizací továrny na zpracování kakaových bobů v Ghaně. Zvláště kolegyně v ČSSD pak nezapomněly na jeho sexistický výrok o ňadrech Petry Buzkové

„Je to člověk velmi odborně zdatný. Velmi pracovitý,“ komentovala Krausovo zvolení semilským předsedou liberecká krajská šéfka ČSSD Lenka Kadlecová. Stranického kolegu hodnotila jen velmi opatrně: pracovitá ruka se podle Kadlecové hodí, rozhodnutí sociálních demokratů v Semilech respektuje a Kraus by mohl přivést do strany nové členy. „Bojím se však mediálního ohlasu,“ připustila pochybnost Kadlecová.

Kraus byl předsedou v Semilech do roku 2014, avšak stáhl se z politiky a věnoval se jen práci v komisi pro sport v ČSSD. „Kolegové v rámci okresu, ale i v rámci kraje tvrdili, že mají pocit, že situace ČSSD po krajských volbách není dobrá. No a když jsem byl ve funkci já, byly výsledky výrazně lepší. Požádali mě, jestli bych nepřišel znovu pomoci jako jakýsi krizový manažer,“ vysvětloval Kraus, proč si členové vybrali na post právě jeho. 

Kraus hledal azyl u severočeské ČSSD již několikrát. Našel tam základnu, která mu například umožňovala pohodlně se setkávat se svým známým fotbalovým bossem Miroslavem Peltou. Ostatně v Peltově jabloneckém fotbalovém klubu byl Kraus až do roku 2015 členem představenstva.

Kakao? Novinářská kachna

Bývalý poslanec nepřipouští, že by se v minulosti prohřešil. Nelituje výroku o ňadrech Buzkové a o skandálu s továrnou v Ghaně hovoří jako o novinářské kachně.

„Nemyslím, že by to straně škodilo, protože každý normální člověk ví, že to byly vymyšlené věci a že nic takového se v zásadě nestalo,“ říká Kraus. I po letech však připouští, že v Ghaně s odsouzeným podnikatelem Františkem Rigem byl, nějaké papíry tam tehdy prý v roli svědka, a nikoliv ředitele (jak psala média), podepsal. A půjčku dvou milionů, o nichž se v souvislosti s investicí do kakaa hovořilo, prý Rigovi jen zprostředkoval.

Michal Kraus

Poprvé se stal poslancem za KSČ v roce 1986. Když v lednu roku 2006 nuceně odcházel ze sněmovny, patřil mezi nejdéle sloužící zákonodárce. Po odchodu z komunistické strany přešel do ČSSD. Od roku 2006 se živí podnikáním. Jeho firma se věnuje poradenství mimo jiné i v oblasti financování sportu. 

"Tam se podepisovala smlouva o smlouvě budoucí s tím, že ghanská vláda udělí licenci na vývoz kakaa a investor měl složit zálohu. K realizaci tehdy nedošlo. Pan Rigo však tehdy potřeboval půjčku a já jsem mu tu půjčku zařídil. To bylo všechno,” vysvětloval pozoruhodnou okolnost Kraus. V minulosti zmínil i jiné verze příběhu, kde sehnal dva miliony korun. Kraus nyní tvrdí, že podnikatel nemluvil pravdu, když médiím vypravoval příběh o chystané společné půlmiliardové investici do obchodu s kakaem. Policie případ prošetřovala a odložila. 

Do sněmovny nechce

Kraus se pokusil navrátit do sněmovny v roce 2010, tehdy mu chybělo necelých tři sta hlasů, aby se stal znovu poslancem. Obdobnou snahu nyní nemá. „Atmosféra a úroveň práce v parlamentu není to, po čem bych toužil. Proto v žádném případě nepředpokládám, že bych znovu kandidoval,“ dodal Kraus. Zatím ho nezajímají ani funkce v krajském vedení ČSSD. Postačí mu prý, že může z pozice předsedy v Semilech ovlivnit, až bude strana v lednu 2017 volit novou vládu v regionu.

Nechce ani funkce na některé z radnic či obecních úřadů. O tyto ambice podle svých slov ztratil zájem. “Myslím, že už jsem toho udělal dost – co se týká stranické práce. Jen jsem se znovu rozhodl pomoci straně v regionu a v situaci, která není úplně dobrá. Nepřikládám tomu žádný mimořádný význam,” řekl Kraus.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák říká, že výraznější angažmá Krause nepoškodí obraz ČSSD. „Plně akceptuji rozhodnutí semilských sociálních demokratů,“ dodal Sklenák. Expremiéra Jiřího Paroubka, který v minulých dnech ohlásil možný návrat do ČSSD, považuje za odlišný případ. „Pan Kraus byl celou dobu členem ČSSD, zatímco Jiří Paroubek odešel a založil konkurenční projekt,“ dodal Sklenák.

Paroubka pražská organizace ČSSD odmítla. Uvedl to její šéf Miloslav Ludvík s tím, že Paroubek straně šest let systematicky škodil a nyní je “veden snahou získat profit pouze a výhradně pro svou osobu”. Bývalého předsedu nezájem hlavního města o jeho služby v řadách sociální demokracie nicméně netrápí. "Každopádně můžu říci, že dostávám nabídky od místních organizací mimo Prahu. A mimochodem, těch nabídek stále přibývá,” řekl ve čtvrtek Paroubek. 

 

Právě se děje

před 48 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

před 57 minutami

Seriál ze světa Pán prstenů stál 10 miliard korun, čtvrtinu Nový Zéland vrátí Amazonu

Kvůli seriálu ze světa Pána prstenů navýší Nový Zéland jednorázově pobídky pro zahraniční filmaře. Cílem je povzbudit ekonomiku a turismus. Firma Amazon, která seriál natáčí, místo dříve slíbených 20 procent dostane zpět až 25 procent prokazatelně utracených peněz, informovala agentura Reuters.

Amazon za první řadu utratí okolo 650 milionů novozélandských dolarů, v přepočtu 10 miliard korun. Pokud je správně vyúčtuje, Nový Zéland firmě vrátí čtvrtinu, tedy 2,5 miliardy korun. "Dohoda s Amazonem vytváří nová pracovní místa a zvyšuje poptávku u místních dodavatelů. Přispěje také k rozvoji turismu a propagaci Nového Zélandu v zahraničí," vysvětluje novozélandský ministr pro ekonomický a regionální rozvoj Stuart Nash.

Díky natáčení první řady seriálu v největším novozélandském městě Auckland vzniklo přes 1200 pracovních míst. Prvních osm epizod bude mít ve videotéce Amazon Prime premiéru letos, na druhé řadě už se pracuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy