Novým prezidentem Ukrajiny bude bavič Zelenskyj, Porošenka porazil s velkou převahou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2019 10:49
V nedělních ukrajinských prezidentských volbách drtivě zvítězil politický nováček, herec a bavič Volodymyr Zelenskyj. Po sečtení 96 procent hlasů má 73,1 procenta. Jeho soupeř, současný prezident Petro Porošenko 24,5 procenta.
Nový prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj slaví volební vítězství. | Video: Reuters

Po úspěšném televizním komediálním seriálu Sluha národa, v němž si Zelenskyj zahrál ukrajinského prezidenta, si tentokrát tuto úlohu vyzkouší naostro, komentovala vítězství favorita ukrajinská média. List Ukrajinska pravda označil Zelenského vítězství "zdrcující".

Zelenskyj volby vyhrál bez jakýchkoli politických zkušeností, voličům v kampani spíš jen obecně sliboval boj s korupcí, udržení vazeb se Západem a ukončení války na východě země.

Zelenskyj v neděli v reakci na předběžné odhady poděkoval voličům za podporu a slíbil jim, že jejich důvěru nezklame.

"Dokázali jsme to společně… Díky celému našemu týmu, všem vojákům a dobrovolníkům za to, že chrání Ukrajinu," prohlásil zřejmý vítěz voleb. "Děkuji Ukrajincům, kteří mě podpořili, i těm, kdo hlasovali jinak. Slibuji, že nikoho z vás nezradím," řekl. Státům postsovětského regionu pak podle listu Ukrajinska pravda ze svého volebního štábu vzkázal: "Pohlédněte na nás, všechno je možné!"

Ve videoklipu na sociální sítí Telegram prohlásil: "Sjednotili jsme naší zemi, naše životy, náš národ, to je to hlavní, co jsme dokázali." 

Gratulace od Trumpa i Lukašenka

K úspěchu v prezidentských volbách na Ukrajině už Zelenskému popřálo také několik zahraničních politiků včetně ruského premiéra Dmitrije Medveděva. Ten na Facebooku napsal, že si nedělá iluze ohledně vlády budoucího prezidenta. Dodal však, že stále existuje šance na zlepšení spolupráce mezi Ruskem a Ukrajinou.

"Nemám žádné pochybnosti: co se týče Ruska, bude se nová hlava státu (na Ukrajině) držet své rétoriky z volební kampaně. Bude opakovat své ideologické vzorce zaměřené na různé sociální skupiny," citovala ze vzkazu ruského premiéra agentura TASS. "Nedělám si o tom žádné iluze," dodal Medveděv. "Zároveň ale stále existují šance na zlepšení spolupráce s naší zemí," napsal také premiér s tím, že nová vláda by měla "pochopit hlubokou hodnotu vztahů" Ruska a Ukrajiny.

Zelenskému poblahopřál i prezident Běloruska Alexandr Lukašenko, který vyjádřil naději, že "jejich země společným úsilím udrží a ještě zvýší pozitivní dynamiku bilaterální spolupráce".

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk popřáli Zelenskému ve společném dopise. V něm budoucímu prezidentovi slíbili, že může počítat se "silnou podporou EU na reformní cestě Ukrajiny, mimo jiné při upevňování vlády práva, boji s korupcí, udržování makroekonomické stability a reformy energetického sektoru".

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že prezidentské volby na Ukrajině ukázaly sílu občanské společnosti. Věří také, že nový prezident nepoleví v reformním úsilí. Ukrajina má před sebou podle ministra ještě hodně práce.

Zelenskému už telefonicky popřál také americký prezident Donald Trump, který slíbil další podporu Ukrajině při udržení územní celistvosti a "odvrácení ruské agrese". Také francouzský prezident Emmanuel Macron vítězi voleb gratuloval s tím, že Francie bude dál podporovat reformy na Ukrajině i Zelenského slíbený boj s korupcí.

Politiku neopouštím, zdůraznil Porošenko

Poražený prezident Petro Porošenko uznal porážku již v neděli večer po zveřejnění odhadovaných výsledků. Prohlásil ale, že navzdory neúspěchu z politiky neodejde. Vyzval své stoupence, aby se nikdy nevzdali. 

"Přátelé, jste nejlepší," vzkázal Porošenko po očividné porážce svým stoupencům. "Drazí členové týmu, spoluobčané, novináři, nikdy se nevzdávejte. Nikdy, nikdy, nikdy," dodal, aby zdůraznil svůj záměr neodejít navzdory neúspěchu z politické scény.

"Příští měsíc opustím úřad hlavy státu, tak rozhodli Ukrajinci. Jejich rozhodnutí přijímám. Ale rozhodně chci zdůraznit, že politiku neopouštím," prohlásil. Výsledek voleb Porošenko zjevně zpochybňovat nehodlá.

"Volby proběhly čestně, transparentně a podle mezinárodních pravidel," řekl novinářům. Slíbil, že budoucímu prezidentovi v mezidobí do střídání v úřadu pomůže zorientovat se v novém prostředí.

Zelenskyj chystá personální změny

Zelenskyj byl ve druhém kole favoritem, prakticky všechny předvolební průzkumy mu přisuzovaly hladké vítězství. Jeho soupeř, který před pěti lety získal prezidentský mandát hned v prvním kole, se nezkušenému Zelenskému snažil čelit poukazem na své politické zkušenosti a úspěchem v úsilí o samostatnost ukrajinského pravoslaví.

Zelenskyj novinářům řekl, že ve vedení státu chystá personální změny, oznámí je prý na samostatné tiskové konferenci. Na přímý dotaz naznačil, že s funkcí se rozloučí vlivný ukrajinský politik, bývalý ministr vnitra a nynější generální prokurátor Jurij Lucenko. "Lucenko patři do starého týmu, budeme dosazovat nové lidi. A to se bude týkat nejen Lucenka," řekl Zelenskyj.

Pokud jde o Donbas, kde si za posledních pět let válka mezi armádou a proruskými povstalci podporovanými Moskvou vyžádala 13.000 mrtvých, má prý Zelenskyj akční plán, o němž chce v nejbližší době média informovat. "Povedeme mohutnou informační válku, abychom v Donbasu dosáhli klidu zbraní. Akční plán zveřejníme v nejbližší době," konstatoval politik, ale odmítl prozradit detaily. Pokusů o příměří bylo na východě Ukrajiny už přes dvacet, délka většiny z nich se ale měřila jen na hodiny.

Zelenskyj bodoval hlavně na východě země

Podle ankety společnosti TNS Kantar zvítězil Zelenskyj ve všech ukrajinských oblastech, i když na ruskojazyčném východě a jihu země měl podstatně vyšší podporu. Zatímco ve východních oblastech podle odhadů odevzdalo Zelenskému hlas 88 procent hlasujících a na jihu 86 procent, na západě země to bylo 52 procent. V Kyjevě pro něj hlasovalo 60 procent voličů.

Publicista Timothy Ash na webu listu Kyiv Post poznamenal, že míra Zelenského vítězství svědčí o tom, že za ním nebyla jen mediální kampaň s temným financováním, ale i volání po skutečné změně.

"Obyvatelstvo chce svrhnout starý zkorumpovaný systém. Zdálo se, že toho dosáhli revolucí na Majdanu, která svrhla (proruského) prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014. Ale za pár měsíců bylo jasné, že staří oligarchové se vrátili zpět k moci," poznamenal s tím, že Porošenko, sám oligarcha, selhal v boji proti korupci, v klíčové otázce v očích Ukrajinců. Před Zelenským podle komentátora stojí velká výzva, aby ve svém týmu spojil reformátory a sám se distancoval od miliardáře Ihora Kolomojského a jeho kamarádů.

"U Porošenka se chystají pít do rána, u Zelenského hrát ping-pong," vylíčil náladu ve štábech obou kandidátů list Komsomolskaja pravda na webu svého ukrajinského vydání. Připomněl, že podle tradice nejlepší hráč mezi novináři by měl dostat šanci zahrát si s vítězem voleb.

Voleb se nezúčastnilo několik milionů oprávněných voličů žijících na okupovaném Krymu a v Donbasu obsazeném částečně proruskými separatisty. Donbaské "lidové republiky" hlasování bojkotovaly, krymské okupační úřady je označovaly za záležitost cizího státu. Podle odhadů vyjelo z Krymu hlasovat do ukrajinského vnitrozemí 700 až 800 Ukrajinců.

Video: Volodymyr Zelenskij v roli učitele Goloborodka, který se stane ukrajinským prezidentem

Volodymyr Zelenskij v roli učitele Goloborodka, který se stane ukrajinským prezidentem. Ukrajinská hvězda internetu opravdu kandiduje na prezidenta. | Video: Studio Kvartal 95
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy