Zemětřesení na Novém Zélandu si vyžádalo dvě oběti, tsunami byla mírná

ČTK Reuters Zahraničí ČTK, Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 13. 11. 2016 19:24
Mimořádně silné zemětřesení zaznamenala v neděli americká geologická služba USGS asi 90 kilometrů severovýchodně od novozélandského města Christchurch. Otřesy dosáhly síly 7,8 stupně a vyvolaly vlnu tsunami, která dorazila na východní pobřeží jižního ostrova. Zatím jsou hlášeni dva mrtví. Téměř čtyřistatisícový Christchurch zasáhlo mocné zemětřesení i letos v únoru, několik lidí bylo zraněno. Velká katastrofa zasáhla Christchurch v únoru 2011. Otřesy o síle 6,3 stupně tehdy zabily 183 lidí a srovnaly se zemí velkou část města.
Popraskaná silnice po zemětřesení na Novém Zélandu.
Popraskaná silnice po zemětřesení na Novém Zélandu. | Foto: ČTK

Christchurch (Nový Zéland) - Mimořádně silné zemětřesení zaznamenala v neděli americká geologická služba USGS severovýchodně od novozélandského města Christchurch. Otřesy dosáhly síly 7,8 stupně a vyvolaly přívalovou vlnu tsunami. Premiér John Key uvedl, že zemětřesení si vyžádalo nejméně dva lidské životy.

Podle novozélandské policie zemřel jeden člověk při zřícení budovy v přístavu Kaikoura. List New Zealand Herald uvedl, že další člověk zemřel na infarkt. Podle premiéra v současnosti nic nenaznačuje, že by se měl počet obětí zvyšovat.

Epicentrum otřesů se nacházelo asi 90 kilometrů severovýchodně od novozélandského města Christchurch. Zemětřesení bylo podle USGS mělké, ohnisko otřesů leželo jen asi deset kilometrů pod zemí. Otřesy, které byly údajně cítit po celé zemi od Aucklandu na severu země až po Dunedin na jihu, byly zaznamenány po půlnoci z neděle na pondělí místního času (v sobotu po poledni SEČ).

Novozélandská civilní obrana doporučila občanům žijícím na východním pobřeží, aby se kvůli hrozbě přívalové vlny cunami uchýlili do výše položených míst nebo do vnitrozemí. Kvůli obavám z vln, které by prý v některých oblastech mohly dosáhnout až pěti metrů, opustily své domovy tisíce lidí. "První vlny dorazily, na posouzení dopadů je však příliš brzy," uvedla Sarah Stuartová-Blacková z ministerstva civilní obrany. "Příští vlny mohou být větší," dodala.

Podle novozélandského rádia hlásí mnoho míst v hlavním městě Wellingtonu značné škody.

Česká diplomacie zatím nemá informace o tom, že by se po zemětřesení na Novém Zélandu některý český občan ocitl v nouzové situaci, řekla Irena Valentová. "Situaci sledujeme a jsme v kontaktu s naším generálním konzulátem v Sydney," řekla Valentová. Na Novém Zélandu má Česko honorární konzulát v Aucklandu. Podle dobrovolné databáze cestovatelů DROZD je nyní v oblasti Nového Zélandu registrováno 175 českých občanů.

Hotely ve městě Christchurch byly spěšně evakuovány. Otřesy byly podle Reuters cítit takřka po celém území Nového Zélandu. V hlavním městě Wellingtonu, které leží asi 300 kilometrů od epicentra, se rozezněly sirény a lidé v panice vybíhali do ulic. Z lokality Cheviot ležící v centru zemětřesení jsou podle listu New Zealand Herald hlášeny značně poškozené budovy.

Podle očitých svědků je v místě nejsilnějších otřesů poškozeno nebo zničeno dálkové elektrické vedení a telefonní linky. Nefungují linky tísňového volání, vypadává internet. Otřesy údajně trvaly několik minut a následovala po nich během hodiny ještě série dalších o síle víc než šest stupňů.

"Celý dům se začal vlnit jako had, začaly padat věci a náhle vypadl proud," popsala svůj bezprostřední zážitek místnímu rádiu žena z městečka Takaka ležící na cípu jižního ostrova.

"Spala jsem, probudily mne zvláštní pohyby a zvláštní hluk. Nejprve jsem si myslela, že se mi něco zdá, ale potom jsem vstala a hýbala se jakoby se mnou podlaha," řekla serveru Lidovky.cz Eva Hanáková, kterou zemětřesení zastihlo v hotelu ve městě Christchurch. "Prvních pár minut jsem vůbec netušila, co to je, pak mi došlo, že je to zemětřesení. Mezitím už na chodbě bylo slyšet křik lidí a začaly se spouštět alarmy," dodala. Situace se podle ní uklidnila po příchodu manažerů hotelu, kteří hosty ujišťovali, že by se nic závažného nemělo stát.

Zéland leží v oblasti Ohnivého kruhu

Nový Zéland leží v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu v Tichém oceánu, zemětřesení jsou zde častá. Zatím poslední o síle 7,1 stupně postihlo ostrovy počátkem září. Téměř čtyřistatisícový Christchurch zasáhlo mocné zemětřesení i letos v únoru, několik lidí bylo zraněno.

Velká katastrofa zasáhla Christchurch v únoru 2011. Otřesy o síle 6,3 stupně tehdy zabily 183 lidí a srovnaly se zemí velkou část města včetně katedrály. Následky jsou ve městě patrné dodnes.

Nový Zéland zasáhlo mimořádně silné zemětřesení, které vyvolalo přívalovou vlnu cunami.

 

Právě se děje

Další zprávy