Christchurch

Za schvalování útoku v Christchurchi dostal muž 2,5letou podmínku

Šestatřicetiletý Leoš Machálek dostal za schvalování teroristického útoku v Christchurchi dvouapůlletou podmínku se zkušební dobou čtyři roky. Odvolací soud snížil muži původně uložený tříletý podmíněný trest, přestože se sám neodvolal. Zamítl naopak odvolání státního zástupce, který požadoval uložení pětiletého vězení.

Machálek pod video zachycující vyvraždění muslimů v mešitách mimo jiné napsal, že střelec je "borec". Soudy za podobné komentáře doposud většinou udělovaly nejvyšší možný podmíněný trest, tedy tříletý. Podle předsedy odvolacího senátu Luboše Vrby však nelze případy paušalizovat a všem obžalovaným ukládat stejné tresty. Soudce sám upozornil na to, že senát rozhodl paradoxně, když zmírnil trest po odvolání žalobce, který pro muže naopak požadoval přísnější potrestání. Rozhodoval však podle něj s ohledem na osobnost obžalovaného a okolnosti jeho komentáře.

Zdroj: ČTK

Extremista Tarrant se přiznal k vraždě 51 lidí v novozélandském městě Christchurch

Australan obviněný z loňského teroristického útoku na věřící u dvou mešit v novozélandském městě Christchurch se ke svým činům nečekaně přiznal. Informují o tom místní média. Brenton Tarrant loni v březnu postřílel 51 lidí.

Tarrant byl obžalován z 51násobné vraždy, pokusu o vraždu dalších 40 osob a z terorismu. Svoji vinu dříve popíral. Soud s ním se měl konat v červnu. Tarrant má na svědomí nejhorší teroristický čin, jaký kdy Nový Zéland zažil.

Zdroj: ČTK
Pokračovat