Praha - Nový americký velvyslanec v České republice Stephen King sám sebe charakterizuje jako "muže byznysu". A tomu budou odpovídat i jeho priority při působení v Praze.
"Česká ekonomika je ve skvělé kondici a já bych na tom chtěl stavět," uvedl King ve čtvrtek na setkání s českými novináři.
V příštím roce by se chtěl také přednostně soustředit na oslavy 100. výročí Československa, což nový americký velvyslanec chápe i jako "oslavy 100 let přátelství, sdílených zájmů a společných hodnot USA a České republiky".
Obecně by ovšem Stephen King chtěl, aby dědictvím jeho pobytu v Praze byl "rozvoj ekonomických vztahů".
"Ekonomika USA také zažívá rozmach, a tak bych rád viděl více investic amerických firem v České republice. A v opačném směru bych chtěl podpořit více českých investic ve Spojených státech," říká King. Konkrétně by se chtěl soustředit na "vědu, technologie a inženýrství".
Konec korupce v Česku?
V důrazu právě na tyto obory se Kingova představa neliší od toho, co už propagovali jeho předchůdci ve funkci velvyslance: Andrew Schapiro a před ním Norman Eisen.
Obecně je ale patrný rozdíl mezi tím, co preferovali oni, jako zástupci administrativy prezidenta za demokraty Baracka Obamy, a co bude zajímat Kinga, velvyslance vlády republikána Donalda Trumpa.
Během pětačtyřicetiminutové tiskové konference například ani jednou nezaznělo slovo "korupce". Zatímco pro jeho předchůdce Schapira a Eisena byla pomoc Česku při potírání korupce jednou z klíčových priorit.
Za předchozích diplomatů se také americká ambasáda soustřeďovala na podporu a aktivní propagaci práv komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob). Podle Kinga není důvod, proč by "ambasáda neměla v podpoře nejen LGBT, ale všech lidských práv pokračovat".
Shodou okolností je vůbec první oficiální akcí, kterou King hostí už jako potvrzený velvyslanec ve své rezidenci v Petschkově vile v pražské Bubenči, předávání Ceny Alice Garrigue Masarykové za práci v oblasti lidských práv.
Pragmatická diplomacie
Dalším odlišným rysem ve srovnání s předchozími velvyslanci pak patrně bude neskrývaný, přímočarý pragmatismus.
Naznačila to Kingova odpověď na dotaz, zda jedním z témat, na která se bude americká diplomacie v Praze soustřeďovat, bude Trumpem požadované navýšení výdajů na armádu.
"Samozřejmě je to téma. Můžete (Česká republika) v tomto ohledu udělat velký krok. A to nákupem vrtulníků UH-1Y firmy Bell, což je prověřená válečná technika," odpověděl King s odkazem na tendr, ve kterém česká armáda rozhoduje o nákupu 12 bojových vrtulníků. Jedním z uchazečů o zakázku je právě zmíněná americká firma Bell.
Nepoškodí ale případný neúspěch firmy Bell česko-americké vztahy? Žádné takové nebezpečí zde není, odvětil King.
Téma čínských investic v Česku pak z hlediska bezpečnosti velvyslanec nepovažuje za vážnější problém.
"Nevím, zda to může představovat riziko. Já jsem člověk z byznysu, jsme kapitalistická společnost, soutěž je toho součástí. V mnohých ohledech je soutěž dobrá, v dlouhodobém výhledu zdravá," říká.
Společný zájem s Babišem? Chemie!
Na otázky, které se dotýkají české politiky, pak Stephen King odpovídá diplomaticky s odkazem, že jde o vnitřní záležitosti Česka a jeho vlády. Například když jde o vztah zdejších politiků k EU či k eurozóně.
A svůj rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem, kterému ve středu na Hradě předal pověřovací listiny, označil velvyslanec za "upřímný, otevřený, produktivní".
Při nejbližší vhodné příležitosti se pak chce sejít s premiérem Andrejem Babišem.
"Těším se, že si trochu popovídáme o chemii," komentoval v nadsázce fakt, že v USA dříve podnikal i v chemickém průmyslu, což je zároveň jedno z odvětví, ve kterých vybudoval své zdejší impérium Babiš.
Vlivné známosti
K myšlence ucházet se o post velvyslance v Česku Kinga přivedl dřívější americký velvyslanec v Praze, republikán Rick Graber, který zde v letech 2006 až 2009 zastupoval administrativu George Bushe.
"Jsme přátelé dvacet let, ve Wisconsinu bydlíme hodinu jízdy od sebe," říká King, který podobně jako Graber patří ve státě Wisconsin k výrazným členům republikánské strany - až s vlivem na federální úroveň.
Dlouholetým Kingovým známým je také republikánský kongresman Paul Ryan, současný předseda Sněmovny reprezentantů Kongresu. Ryanova rodina pochází z města Janesville, odkud je i velvyslanec King.
Do Prahy přijel sedmašedesátiletý King s manželkou Karen, se kterou mají tři děti a sedm vnoučat. Pobyt amerických velvyslanců se v Česku pohybuje mezi třemi a čtyřmi roky.
"Mám rád hokej. Na Středozápadě, ve Wisconsinu, v Michiganu je velmi populární," popisuje svůj oblíbený sport. Ovšem vedle v USA "povinného" baseballu.
V Praze si chce, kromě návštěv hokeje, s manželkou udělat čas na klasickou hudbu. Například prý na Antonína Dvořáka.