Jako "nulová varianta" se dříve označoval stav případného neuvedení jihočeské jaderné elektrárny do provozu. Gusenbauerova sociálnědemokratická strana (SPÖ) na svých internetových stránkách vysvětluje, že nulová varianta znamená "zavření elektrárny".
Kdo vládne v Evropě - projděte si naši interaktivní grafiku vlád evropské sedmadvacítky - ZDE
Gusenbauer, který dnes představuje v hlavních bodech program nastupující velké koalice, za svůj výrok o Temelínu sklidil od poslanců potlesk.
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v reakci pro Aktuálně.cz uvedl, že ho Gusenbauerovo vyjádření nepřekvapilo. "Prohlášení rakouského kancléře jsem neslyšel, ale pokud se nepletu, rakouská vláda má ve svém programovém prohlášení, že se pokusí Temelín zavřít. Chtějí takzvanou nulovou variantu."
Podle něj vláda v koaliční dohodě sice prohlašuje, že nebude plánovat a prosazovat stavbu nových jaderných bloků, ale to neznamená, že by kabinet chtěl Temelín zavřít. "Energetická politika s Temelínem počítá," dodal Schwarzenberg.
Nový rakouský kancléř rovněž před zákonodárci ve Vídni zopakoval, že jaderná energetika pro novou vládu "není udržitelnou formou získávání energie" a není pro Rakousko alternativou.
Odpůrci Temelína tlačí na podání žaloby
Rakouským odpůrcům Temelína se nelíbí, že kancléř Alfred Gusenbauer stále ještě nepodnikl žádné kroky k podání mezinárodní žaloby proti České republice.
Vytýkají mu především to, že nepověřil ministra životního prostředí Josefa Prölla, aby podal proti České republice žalobu podle mezinárodního práva kvůli porušení dohod z Melku. Předvolební kroky tak podle odpůrců byly pouze planými sliby.
"Lidé v oblastech hraničících s Českem jsou zklamáni a rozhořčeni. Jednejte teď, dříve než bude pozdě," vyzývají odpůrci jaderné energie rakouského kancléře ve své poslední petici.
Školné? Odpůrci i ve straně
Odporu z řad vlastní sociálnědemokratické strany (SPÖ) i z řad studentstva čelí Alfred Gusebauer také kvůli školnému.
Rakouský svaz vysokoškoláků dokonce na tento týden plánuje další demonstrace a protestní shromáždění ve velkých městech.
Šéf hornorakouské SPÖ Erich Haider podal v pondělí v zemském sněmu demonstrativní návrh na odstranění poplatků za studium.
Podpořila jej i jeho korutanská kolegyně Gaby Schaunigová, která prohlásila, že na zrušení školného "v plném rozsahu" i nadále trvá.
Zpočátku by od poplatků měli být osvobozeni všichni studenti z rodin, jejichž celkový měsíční příjem nedosahuje 5000 eur.
"Bylo by žádoucí, aby si ÖVP v této otázce ještě dala říci," poznamenala Schaunigová.
Ve straně vázne komunikace
Nesmiřitelný je sociálnědemokratický štýrský zemský hejtman Franz Voves, který hodlá vystoupit s kritikou stylu vedení strany.
Nedostatek komunikace ve straně kritizoval nejen v případě školného, ale také při koaličních jednáních s lidovou stranou. Sociálním demokratům nakonec připadla méně důležitá ministerstva.
Zatímco lidovci dostanou na starost resorty financí, zahraničí, hospodářství a vnitra, představitelé sociální demokracie usednou na ministerstva obrany, spravedlnosti, školství a sociálních věcí.
"Gusiho" popularita klesá
"Kancléře lidu", jak se Gusenbauer nedávno sám nazval, tak čekají v rakouském parlamentu horké chvíle. A nejen v něm.
Poslední průzkumy veřejného mínění jasně ukazují, že spokojenost veřejnosti s nových kancléřem pomalu klesá. Více než polovina z dotázaných (přesně 55 procent) považuje jmenování Gusenbauera kancléřem za nešťastný krok.
"Gusenbauer nastupuje na post kancléře s historicky nejmenší podporou veřejnosti," potvrzuje výsledky výzkumu Gallupova ústavu komentátor rakouského deníku Kurier Wolfgang Fellner.