Moskva - Nový ruský premiér Viktor Zubkov býval v dobách komunismu šéfem zemědělského družstva.
Při včerejším prvním zasedání jeho kabinetu si zřejmě na starou éru vzpomněl, když jednoho z ministrů oslovil "soudruhu".
Zda to bylo záměrně, anebo mu kdysi často používané slovo jen uklouzlo, ruští novináři přítomní zahájení úvodního zasedání nového kabinetu nesdělili.
Šestašedesátiletý Zubkov ale v dnes zveřejněném vládním programu dal najevo, že do komunismu se vracet nechce.
Plány na roky dopředu
Kabinet má smělé plány. Na rozvoj infrastruktury v zemi chce do roku 2010 utratit v přepočtu pětadvacet biliónů rublů (necelých dvacet biliónů korun).
Kromě jiného by měly v Rusku do roku 2010 přibýt čtyři tisíce kilometrů nových dálnic. Do dalšího rozvoje železniční sítě půjde 11 biliónů rublů, do opravy a další výstavby letišť 750 miliard rublů.
Místopředseda vlády Sergej Ivanov na summitu finančníků a investorů v Soči slíbil, že Rusko chce vybudovat tržní ekonomiku a vláda zlepší podmínky pro zahraniční investice.
"Chceme posílit konkurenční boj. Otevřeme dosud chráněné či monopolizované sektory ruské ekonomiky a zajistíme fungování trhu," řekl Ivanov, jeden z vážných kandidátů na prezidenta po očekávaném odchodu Vladimira Putina z funkce na jaře příštího roku.
Zubkov ale už v průběhu týdne řekl, že v souladu s Putinovým přáním bude nadále patřit k prioritám armáda a vojenská technika. "Měli bychom dál pomáhat vojenskému průmyslu po těch letech zanedbávání," prohlásil.
Ruské ozbrojené síly se potýkaly s finančními těžkostmi především v devadesátých letech v době vlády prezidenta Borise Jelcina. Od nástupu Putina v roce 2000 však rozpočet na armáda neustále stoupá.
Putin jako Jelcin, Zubkov jako Putin?
Putin už na jaře prezidentský úřad po osmi letech opustí. A způsob, jakým do úřadu premiéra povolal Zubkova a dokonce oznámil jeho možnou nominaci na prezidenta, se nápadně podobá Jelcinově rošádě s Putinem v roce 1999.
Premiéři Ruska
Jegor Gajdar (červen - prosinec 1992)
Viktor Černomyrdin (prosinec 1992 - březen 1998)Sergej Kirijenko (březen - srpen 1998)
Jevgenij Primakov (srpen 1998 - květen 1999)
Sergej Stěpašin (květen - srpen 1999)
Vladimir Putin (srpen 1999 - květen 2000)
Michail Kasjanov (květen 2000 - únor 2004)
Michail Fradkov (březen 2004 - září 2007)
Bývalý prezident jmenoval tehdy naprosto neznámého Putina (podobně neznámého, jako byl ještě před několika dny Zubkov) předsedou vlády v srpnu 1999. Sedm měsíců poté sám odstoupil z prezidentské funkce, v níž ho zastoupil Putin.
V březnu 2000 pak v prezidentských volbách jasně zvítězil.
Bude se historie opakovat? Moskvou se šíří i názory, že Zubkov by mohl jako prezident "hlídat" Putinovi místo, než se ten vrátí znovu ve volbách v roce 2012.
Ruská ústava nikomu nedovoluje ucházet se o prezidentský post více než dvakrát po sobě a Putin slíbil, že to dodrží.
Kandidovat znovu po dalších čtyřech letech ale ústava nezakazuje.
Řada Zubkovových předchůdců na místě premiéra ale upadla v zapomnění, protože předseda vlády v Rusku není příliš viditelný a má méně pravomocí i odpovědnosti než prezident.
Životnost premiérů: 5 let i 3 měsíce
K výjimkám patřil Jegor Gajdar, který hned po rozpadu Sovětského svazu naordinoval Rusům šokovou terapii v podobě uvolnění cen a zrušení dotací.
Po tvrdé kritice a nepokojích Jelcin jmenoval do funkce technokrata Viktora Černomyrdina, spojeného s energetickým sektorem a s energetickou firmou Gazprom.
Ten byl zatím nejdéle sloužícím ruským premiérem. Působil ve funkci přes pět let.
Naopak mladý Sergej Kirijenko (v době jmenování mu bylo 35 let) a bývalý ministr vnitra Sergej Stěpašin vydrželi jen několik měsíců.