Harare - Hnutí za demokratickou změnu (MDC), nejsilnější opoziční strana v Zimbabwe, si připsalo na konto historický úspěch: vůbec poprvé v dějinách země bude jeho zástupce šéfovat dolní komoře parlamentu.
Na ustavující schůzi nového parlamentu, který vzešel z březnových voleb, získal kandidát MDC Lovemore Moyo 110 hlasů, což mu ve 210členné sněmovně stačilo ke zvolení.
Agentura Reuters to označuje za těžkou ránu dosud vládnoucí straně ZANU-PF prezidenta Roberta Mugabeho. Ta sice vlastního kandidáta nepostavila, hodlala však do čela sněmovny prosadit zástupce odštěpenecké frakce MDC, což se jí ale nepodařilo.
Čtěte také: Jednání v Zimbabwe přerušena. Má Mugabe navrch?
ZANU-PF v defenzivě
Podle pozorovatelů to svědčí o tom, že Mugabeho klika zřejmě definitivně ztratila schopnost kontrolovat dolní komoru parlamentu, v němž má MDC sto křesel, ZANU-PF o jedno méně, odštěpenecká frakce MDC vedená Arthurem Mutambarou deset mandátů a zbylé patří nezávislému kandidátovi.
Nový parlament v Zimbabwe
Poslanecká sněmovna
- MDC (Tsvangirai) 100
- ZANU-PF 99
- MDC (Mutambara) 10
- Nezávislí 1
Senát
- ZANU-PF 30
- MDC (Tsvangirai) 24
- MDC (Mutambara) 6
- Tradiční vládci 18
- Guvernéři provincií 10
- Prezidentem jmenovaní členové 5
V horní sněmovně je však opačná situace (viz infobox) a ZANU-PF si tam předsednický post udržela. V praxi to znamená, že i kdyby se MDC s pomocí některých členů své vzbouřené frakce podařilo v dolní komoře prosadit některé legislativní změny, horní komora je může zablokovat.
Zákonodárci z MDC přesto dnes své vítězství ve sněmovním hlasování oslavovali hlasitým zpěvem a svým kolegům ze ZANU-PF se podle zpravodajů posmívali, když je vykazovali do lavic náležejících opozici.
Co bude dál?
Zůstává však otázkou, co se bude dít dál. Vůdce MDC Morgan Tsvangirai totiž protestuje proti tomu, aby prezident Mugabe v úterý nový parlament oficiálně uvedl v chod. Považuje to za porušení uzavřené dohody mezi vládou a opozicí, která předpokládala, že nejprve dojde k vytvoření vlády národní jednoty.
V ní by se měl Tsvangirai objevit jako premiér. To by však předpokládalo, že se Mugabe vzdá části svých exekutivních pravomocí. A to je něco, co muž, který je u moci už od vyhlášení nezávislosti země na Británii v roce 1980, odmítá učinit.
Čtěte také: Mugabeho příběh: Od tolerantního hrdiny k tyranovi