Nový letištní skener lidi svléká, nezletilí jím nesmějí

Lucie Kalivodová
19. 10. 2009 15:30
Zaměstnanci letiště nesmějí skenovat cestující mladší osmnácti let
Obrázek poskládaný s pomocí technologie ThruVision.
Obrázek poskládaný s pomocí technologie ThruVision. | Foto: ThruVision

Manchester - Letištní skener, zařízení odhalující nejen kovy, výbušniny, ale i plastové či keramické předměty, zprovoznili na zkoušku na letišti v Manchesteru.

Zaměstnanci však nesmějí skenovat cestující mladší osmnácti let. Systém nazvaný "Security Scan" byl spuštěn během října na Terminálu 2 a odhaluje mimo jiné také lidskou postavu.

Ochránci lidských práv podle zpravodajského serveru BBC protestují, že jde o porušování zákona na ochranu dětí. Proto byla kontrola dětských pasažérů dočasně pozastavena, dokud se věc nedořeší.

Podle britského zákona na ochranu dětí z roku 1978 nesmějí být vytvářeny snímky, na nichž jsou děti nahé. Dětští cestující budou proto podrobeni před letem pouze běžné kontrole.

"V žádném případě nechceme porušovat zákon během procesu zlepšování bezpečnostních opatření na letišti," řekla mluvčí letiště.

"Pokud nám odborníci řeknou, že by s tímto systémem mohl být do budoucna problém, pak se budeme snažit s nimi dohodnout definitivní podobu," dodala. Obrázky, které skener vytvoří, nejsou ani pornografické, ani erotické a po vyhodnocení jsou ihned zlikvidovány.

Systém má postupně nahradit tradiční rámy, kterými musí každý pasažér před vstupem do letadla projít. Nový skener je v podstatě kabina, která umožňuje během tří vteřin zjistit, zda u sebe pasažér nemá nebezpečné předměty.

Amsterdamské letiště Schiphol
Amsterdamské letiště Schiphol | Foto: Schiphol Group

Výstražným zvukovým zařízením upozorní nejen na kovy, ale i na plastové či keramické výrobky. Skenování není zdraví škodlivé ani nijak nebezpečné. Přístroj využívá vysokofrekvenční rádiové vlny a mezi zařízením a kontrolovaným nedojde k žádnému fyzickému kontaktu.

Na obrazovce obsluhy se zobrazí tělo pasažéra, jeho obličej však vidět není. Pasažér si navíc může vybrat, zda chce projít klasickou kontrolou, anebo se bez svlékání a tělesné prohlídky nechat "oskenovat".

Skener celého těla byl nainstalován také na holandské letiště Schiphol, kde byl testován od dubna minulého roku.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy