reklama
 
 

Zastavte "svlékací" rentgeny, vyzvali europoslanci

23. 10. 2008
Technologie odhalí zbraně, ale i poprsí

Štrasburk - Letištní skenery umožňující trojrozměrné obrázky pasažérů ohrožují soukromí a bez dalších studií je není možné zavádět.

Ve své rezoluci to napsal Evropský parlament s tím, že je třeba udělat právní a vědecké posudky technologie označované také jako osobní rentgen.

Důvod? Na rozdíl od obyčejného rámu, kterým cestující procházejí dnes, umí moderní rentgeny složit obrázek z více úhlů a v počítači pak vytvořit 3D model pasažérů. To by ještě nebylo na závadu, nicméně výsledný snímek dokáže odhalit nejen zbraně, ale i třeba poprsí.

Technologie je totiž schopná pasažéra doslova elektronicky svléknout.

A právě počítačově "vyzmizíkované" spodní prádlo se nelíbí ochráncům lidských práv.

Také europoslanci zdůraznili, že používání takových zařízení by v praxi znamenalo prohlídku "virtuálním svlečením", což by mělo vážný dopad na právo na soukromí, právo na ochranu údajů a právo na lidskou důstojnost.

Nizozemská poslankyně za zelené Kathalijne Buitenwegová dodala, že pokud na podobnou praxi unie kývne, "svlékací rentgeny" se rozšíří. "Ochranka na stadionech bude také chtít vědět, co lidé skrývají pod šaty," varovala.

Evropská komise naopak využívání 3D skenerů vítá a navrhuje, aby do budoucna nahradily klasické pískající rámy. Argumentuje mimo jiné tím, že "svlékací" technologie odhalí skryté zbraně a výbušniny, na něž obyčejný detektor kovu nestačí.

Sporné skenery pracují již na letištích v New Yorku a Los Angeles, pokusně jsou nasazovány také v Amsterdamu nebo Londýně.

autor: Blahoslav Hruška | 23. 10. 2008

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama