Manchester - Letištní skener, zařízení odhalující nejen kovy, výbušniny, ale i plastové či keramické předměty, zprovoznili na zkoušku na letišti v Manchesteru.
Zaměstnanci však nesmějí skenovat cestující mladší osmnácti let. Systém nazvaný "Security Scan" byl spuštěn během října na Terminálu 2 a odhaluje mimo jiné také lidskou postavu.
Ochránci lidských práv podle zpravodajského serveru BBC protestují, že jde o porušování zákona na ochranu dětí. Proto byla kontrola dětských pasažérů dočasně pozastavena, dokud se věc nedořeší.
Podle britského zákona na ochranu dětí z roku 1978 nesmějí být vytvářeny snímky, na nichž jsou děti nahé. Dětští cestující budou proto podrobeni před letem pouze běžné kontrole.
"V žádném případě nechceme porušovat zákon během procesu zlepšování bezpečnostních opatření na letišti," řekla mluvčí letiště.
"Pokud nám odborníci řeknou, že by s tímto systémem mohl být do budoucna problém, pak se budeme snažit s nimi dohodnout definitivní podobu," dodala. Obrázky, které skener vytvoří, nejsou ani pornografické, ani erotické a po vyhodnocení jsou ihned zlikvidovány.
Systém má postupně nahradit tradiční rámy, kterými musí každý pasažér před vstupem do letadla projít. Nový skener je v podstatě kabina, která umožňuje během tří vteřin zjistit, zda u sebe pasažér nemá nebezpečné předměty.
Výstražným zvukovým zařízením upozorní nejen na kovy, ale i na plastové či keramické výrobky. Skenování není zdraví škodlivé ani nijak nebezpečné. Přístroj využívá vysokofrekvenční rádiové vlny a mezi zařízením a kontrolovaným nedojde k žádnému fyzickému kontaktu.
Na obrazovce obsluhy se zobrazí tělo pasažéra, jeho obličej však vidět není. Pasažér si navíc může vybrat, zda chce projít klasickou kontrolou, anebo se bez svlékání a tělesné prohlídky nechat "oskenovat".
Skener celého těla byl nainstalován také na holandské letiště Schiphol, kde byl testován od dubna minulého roku.