Londýn - Ještě před 25 lety rak mramorový neexistoval. Jeho druh vznikl v podstatě náhodou: jediný živočich v minulosti prošel mutací a ta má nyní velké následky.
Umožnila, že se račí samice dokážou klonovat. Jde o nepohlavní způsob rozmnožování, kdy se z vajíček rodí pouze samice a ty se dále rozmnožují. Nepotřebují tedy páření.
Parthenogenesis 1: "Let the water teem with living, self-cloning, female creatures." #MarbledCrayfish #Evolution pic.twitter.com/qWNI3VXp96
— Roger Herger (@rogerherger) November 4, 2015
První zmínky o rakovi mramorovém pocházejí z poloviny 90. let, kdy si ho v jednom obchodě s chovatelskými potřebami v Německu koupil akvarista s tím, že jde o raka texaského.
Překvapila ho tehdy větší velikost, než je u tohoto druhu raka obvyklá - a později i značné množství jeho vajíček. Raci se mu v akváriu velmi rychle množili, a tak je začal rozdávat svým přátelům a známým.
Rak mramorový se brzy rozšířil po Evropě a na další kontinenty. Například na Madagaskaru, kam dorazil kolem roku 2007, jich teď žijí miliony a ohrožují tamní populaci raků.
V roce 2003 vědci potvrdili, že rak mramorový tvoří klony sebe samého. Jejich DNA se výrazně podobá rakům ze Severní a Střední Ameriky.
O deset let později začal vědecký tým pod vedením německého biologa Franka Lyka mapovat celý genom raka mramorového. Výsledky svého bádání zveřejnil tento týden v časopise Nature Ecology and Evolution.
"Když si lidé pořídí jeden exemplář tohoto druhu raka, o rok později jich budou mít pár set," řekl listu The New York Times šéf týmu Lyko.
Mnozí chovatelé proto začali pouštět ráčata do nedalekých jezer a rybníků. Ale i ve volné přírodě se tyto samice dokázaly rychle množit. Někdy jsou dokonce schopné urazit po souši několik stovek metrů, aby se dostaly do nového rybníka či potoka.
Zrození v německém akváriu
V prosinci Frank Lyko a jeho kolegové oficiálně oznámili, že rak mramorový je nový druh, a nazvali jej Procambarus virginalis.
Vědci však nemohou s jistotou říci, odkud pochází. Neexistují žádné divoké populace těchto raků ve Spojených státech, takže je pravděpodobné, že rak mramorový vznikl právě v německém akváriu.
Dnes jsou početné populace raků mramorových kromě Německa také v Česku, Maďarsku, na Ukrajině a v Chorvatsku. Mimo Evropu pak především v Japonsku a na Madagaskaru.
U nás se s ním ekologové poprvé setkali před třemi lety v Praze a předloni na severu Čech.
Rak mramorový patří mezi nebezpečné invazivní druhy. Je přenašečem račího moru, který ohrožuje domácí druhy - u nás je to rak říční a rak kamenáč.
Proto je od roku 2016 rak mramorový na unijním seznamu invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na EU. Nesmí se k nám dovážet, obchodovat s ním, chovat jej ani vypouštět do přírody.