Kameramana Martina Adlera někdo střelil z blízka do hrudníku. Poté vrah zmizel v davu, uvádí agentura AP. Další zahraniční reportér, který šel s kameramanem zůstal nezraněn.
"Vystoupil z vozu, aby natočil nějaké rozzlobené mladíky, kteří pálili americké a etiopské vlajky...byla to jedna střela, během vteřiny bylo po všem," uvedl svědek incidentu agentuře Reuters.
Střelba přišla jen několik hodin poté, co Svaz islámských soudů a vláda ve čtvrtek podepsaly v Chartúmu mírovou dohodu. Islamisté předtím město Baidoa, sídlo vlády, lehce dobyli.
Adler byl zastřelen na shromáždění, které bylo podle BBC svoláno právě na oslavu ohlášeného míru.
Islamisté chtějí potrestat viníky
Vládnoucí Svaz islámských soudů z vraždy kameramana podezřívá bojovníky Abdi Awaleho Qaybdiidiho, který i přesto, že město ovládli Islamisté v něm zůstal. Vůdce Svazu Šejk Šarif Ahmed oznámil Qaybdiidiho bojovníkům, že buď vydají viníka, nebo přijdou o život.
Martin Adler byl zkušeným kameramanem na volné noze a prošel dvěma desítkami válečných konfliktů. Byl Švédsko-anglického původu, měl manželku a dvě dcery.
Získal například cenu Amnesty International v roce 2001 za reportáž o únosech a prodeji žen v Číně nebo cenu za natáčení války v Iráku.
Desátý v pořadí
Od doby co se Islamisté ujali vlády a město je bezpečnější, přijelo do města několik západních novinářů na pozvání Svazu.
V Somálsku bylo od roku 1991 kdy začala válka, zastřeleno 10 novinářů. Posledním byla producentka britské BBC Kate Peytonová.
Loni bylo ve světě podle výroční zprávy amerického Výboru na ochranu novinářů (CPJ) zabito 47 novinářů, což bylo o deset méně než v roce 2004.