reklama
 
 

V Somálsku sílí boje,tisíce lidí prchají

12. 5. 2006 14:22
Mogadišo - V metropoli Somálska pokračují ostré boje mezi vládními jednotkami a islámskými ozbrojenci. Za šest dnů už si vyžádaly život 130 lidí.

V rezidenční čtvrti na severu Mogadiša se i dnes ráno ozývala těžká dělostřelecká palba. Včera probíhala mezi islamisty a jednotkami prozatímní vlády ostrá bitva o kontrolu nad klíčovou dopravní tepnou procházející hlavním městem.

Kvůli pokračujícím bojům začaly město opouštět tisíce rodin.

Obyvatelé Mogadiša tvrdí, že současné střety jsou nejhoršími nepokoji, jaké město zažilo za více než deset let bezvládí, které v Somálsku panuje.

"Všechny mé tři děti jsou mrtvé"

"Je to poprvé, co jsme v Somálsku svědky tak brutálních útoků na civilisty," uvedl pro agenturu AP Jama Mohamud, zatímco byl ošetřován v místní nemocnici. Všechny tři jeho děti byly zabity, když rodinný dům zasáhla minometná palba.

Boje v Mogadišu se rozpoutaly poté, co bojovníci ze Spojenectví stříleli v neděli na vozidlo patřící skupině blízké Svazu islámských soudů. Rozpoutali tak další kolo střetů o nadvládu nad hlavním městem, při nichž zemřelo už během února a března 90 lidí.

Současné nepokoje jsou pokračováním násilností, v nichž se Somálsko zmítá už 15 let. Po svržení diktátora Mohammeda Siada Barreho v roce 1991 proti sobě obrátily zbraně jednotlivé ozbrojené milice a klany. Boje si v zemi s deseti miliony obyvatel od té doby vyžádaly statisíce mrtvých.

Místní vlivní obchodníci, klanoví vůdci a umírnění náboženští představitelé se pokoušejí jednat s oběma stranami a přimět je dodržovat příměří, které v úterý večer jednostranně vyhlásil Svaz islámských soudů. Zatím bezvýsledně.

"Naše příměří je absolutní, ale pokud budeme napadeni a někdo proti nám zahájí palbu, nebudeme sedět a čekat," řekl ve středu Šárif Ahmed, šéf islamistů, pro BBC.

Touha po míru nebo nových zbaních

Představitelé konkurenčního uskupení odmítli na příměří přistoupit, dokud se jejich protivníci nestáhnou z oblastí, které obsadili během posledních bojů. Navíc islamisty obvinili, že příměří vyhlásili jen kvůli nedostatku munice.

Jak můžeme věřit jednostrannému příměří, když na vlastní oči vidíme, jak obě strany mobilizují své armády," řekl pro BBC učitel Ahmed Mo'alin, jehož dům byl zničen minometnou palbou.

Zvláštní zmocněnec generálního tajemníka OSN pro Somálsko François Lonseny Fall vyzval obě bojující strany, aby zastavily násilí, kterým trpí především civilní obyvatelstvo.

autor: rst, ČTK, BBC | 12. 5. 2006 14:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama