V Somálsku sílí boje,tisíce lidí prchají

rst, ČTK, BBC
12. 5. 2006 14:22
Mogadišo - V metropoli Somálska pokračují ostré boje mezi vládními jednotkami a islámskými ozbrojenci. Za šest dnů už si vyžádaly život 130 lidí.

V rezidenční čtvrti na severu Mogadiša se i dnes ráno ozývala těžká dělostřelecká palba. Včera probíhala mezi islamisty a jednotkami prozatímní vlády ostrá bitva o kontrolu nad klíčovou dopravní tepnou procházející hlavním městem.

Kvůli pokračujícím bojům začaly město opouštět tisíce rodin.

Obyvatelé Mogadiša tvrdí, že současné střety jsou nejhoršími nepokoji, jaké město zažilo za více než deset let bezvládí, které v Somálsku panuje.

"Všechny mé tři děti jsou mrtvé"

"Je to poprvé, co jsme v Somálsku svědky tak brutálních útoků na civilisty," uvedl pro agenturu AP Jama Mohamud, zatímco byl ošetřován v místní nemocnici. Všechny tři jeho děti byly zabity, když rodinný dům zasáhla minometná palba.

Boje v Mogadišu se rozpoutaly poté, co bojovníci ze Spojenectví stříleli v neděli na vozidlo patřící skupině blízké Svazu islámských soudů. Rozpoutali tak další kolo střetů o nadvládu nad hlavním městem, při nichž zemřelo už během února a března 90 lidí.

Foto: Aktuálně.cz

Současné nepokoje jsou pokračováním násilností, v nichž se Somálsko zmítá už 15 let. Po svržení diktátora Mohammeda Siada Barreho v roce 1991 proti sobě obrátily zbraně jednotlivé ozbrojené milice a klany. Boje si v zemi s deseti miliony obyvatel od té doby vyžádaly statisíce mrtvých.

Místní vlivní obchodníci, klanoví vůdci a umírnění náboženští představitelé se pokoušejí jednat s oběma stranami a přimět je dodržovat příměří, které v úterý večer jednostranně vyhlásil Svaz islámských soudů. Zatím bezvýsledně.

"Naše příměří je absolutní, ale pokud budeme napadeni a někdo proti nám zahájí palbu, nebudeme sedět a čekat," řekl ve středu Šárif Ahmed, šéf islamistů, pro BBC.

Touha po míru nebo nových zbaních

Představitelé konkurenčního uskupení odmítli na příměří přistoupit, dokud se jejich protivníci nestáhnou z oblastí, které obsadili během posledních bojů. Navíc islamisty obvinili, že příměří vyhlásili jen kvůli nedostatku munice.

Jak můžeme věřit jednostrannému příměří, když na vlastní oči vidíme, jak obě strany mobilizují své armády," řekl pro BBC učitel Ahmed Mo'alin, jehož dům byl zničen minometnou palbou.

Zvláštní zmocněnec generálního tajemníka OSN pro Somálsko François Lonseny Fall vyzval obě bojující strany, aby zastavily násilí, kterým trpí především civilní obyvatelstvo.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy