Somálští piráti si troufli i na tanker

man
31. 3. 2006 16:33
Mogadišu - Legendární film Černý jeřáb sestřelen (Black Hawk Down) režiséra Ridleyho Scotta popisoval drsnou somálskou realitu - řáděn ozrojených gangů, anarchie, hladomor - před více než deseti lety. Dodnes se ale situace ve východoafrické zemi nijak zásadně nezměnila.
Jeden ze somálských ozbrojenců "hlídkuje" u fronty lidí, čekajících na potravinovou pomoc.
Jeden ze somálských ozbrojenců "hlídkuje" u fronty lidí, čekajících na potravinovou pomoc. | Foto: Aktuálně.cz

Sucho znovu ohrožuje životy statisíců lidí, somálská vláda a parlament ani po měsících vyjednávání stále nefungují.

Kdo se naopak stále zdokonaluje ve své činosti jsou bandy somálských pirátů.

Na rychlých člunech a vyzbrojeni raketami,granáty a kalašnikovy za poslední rok přepadli u somálských i keňských břehů Indického oceánu čtyřiatřicet plavidel.

160 kilometrů od pobřeží dokonce ostřelovali luxusní výletní loď Seabourn Spirit, plnou západních turistů.

V noci na dnešek přepadli a unesli dokone tanker. V přístavu El Ade, odkud plavidlo plulo, neměli o incidentu bližší informace. Jen tu, že posádka se vzdala a tanker je v rukou pirátů.

Vesničané na jihu země nabírají vodu z jedné ze studní, která ještě nevyschla..
Vesničané na jihu země nabírají vodu z jedné ze studní, která ještě nevyschla.. | Foto: Aktuálně.cz

Ti často zadržují i lodě s mezinárodní potravinouvou pomocí a požadují výkupné. To se pohybuje většinou v miliónech dolarů.

Dodávky pomoci pro hladovějící a žíznící Somálce komplikují i gangy ve vnitrozemí, které napadají konvoje Světové organizace pro výživu (WFP).

"Problémy máme na každém rohu. Útoky pirátů, střelbu na konvoje, časté prohlídky na kontrolních stanovištích, výhrůžky v distribučních centrech humanitární pomoci," tvrdí ředitel WFP pro Somálsko Zlatan Milisic.

Kvůli mimořádnému suchu má problémy s vodou přes milión lidí hlavně na jihu země. Z vesnic, kde vysychají studně, lidé prchají na sever. Objeivly se i případy, že někteří Somálci museli kvůli přežití pít vlastní moč.

Foto: Aktuálně.cz

V metropoli Mogadišu byl několik měsíců klid, ale minulý týden přo střetu dvou milic zahynulo přes 90 lidí. OSN odhaduje, že v různých miniarmádách, klanech a milicích působí v Mogadišu několik desítek tisíc ozbrojenců.

Zbraně stejně jako cokliv jiného není problém do Somálska propašovat, protože pobřežní vody ani přístavy nikdo nestráží. Podle generálního tajemníka OSN Kofiho Annana existuje důvodné podezření, že toho zneužívá Al-Káida a v Somálsku si buduje malé tábory.

Somálsko nemá centrální vládu od roku 1991, kdy různé skupiny povstalců svrhli prezidenta a pak začali bojovat mezi sebou.  Veškeré pokusy obnovit klid a státní instituce od té doby selhávají.

 

Právě se děje

Další zprávy