Islamisté ovládli Somálsko. Navzdory USA

rst, BBC, Reuters
5. 6. 2006 15:17
Mogadišo - Islámské milice po týdnech bojů proti jednotkám válečníků podporovaných z USA ovládly somálské hlavní město Mogadišo. Uvnitř: MAPA
Bojovníci Spojených islámských soudů mohou slavit. Dnes ovládli hlavní město Somálska Mogadišo.
Bojovníci Spojených islámských soudů mohou slavit. Dnes ovládli hlavní město Somálska Mogadišo. | Foto: Aktuálně.cz

Spojené islámské soudy dnes obsadily bez boje pevnost válečníků v Dayniile, kterou jejich vůdce Mohamed Qanyare opustil již před dvěma dny. Tím islamisté de facto ovládli hlavní město této nestabilní africké země.

Nová éra ve stylu šaría

V prohlášení, přečteném prostřednictvím místních radiostanic, islámský vůdce Šejk Šarif Šejk Ahmed prohlásil, že kontrola válečníků nad městem skončila a vyzval obyvatelstvo, aby přijalo nové islamistické vedení.

"Začíná nová éra pro Mogadišo, Svaz islámských soudů už nechce pokračující válečný stav a bude plně prosazovat mír a bezpečnost poté, co jsme zvítězili, s pomocí lidu a za podpory Alláha," řekl agentuře AFP.

Foto: Aktuálně.cz

Islamisté, kteří jsou věrní islámskému právu šaría, už v neděli ovládli strategické město Balad, ležící asi 30 km od Mogadiša. Během bitvy bylo zabito nejméně 18 lidí, uvádí agentura Reuters.

Mnoho diplomatů a analytiků v těchto střetech, které už trvají 15 let, vidí válku v zastoupení Spojených států, které financují válečníky a islamisty, zásobující Spojené islámské soudy.

Washington nikdy mnohé zprávy o tom, že tajně do válečníků vkládá obrovské sumy peněz, nekomentoval, uvádí Reuters. Na druhou stranou Washington však tvrdí, že bude spolupracovat s každým, kdo bude bojovat proti terorismu.

Evakuace zaměstnanců OSN

V sobotu byli zaměstnanci OSN a humanitární pracovníci nuceni odjet z Jowharu vzdáleného asi 90 km od Mogadiša kvůli pokračujícím tvrdým střetům, které si jen za poslední tři měsíce vyžádaly přes 350 životů. OSN se obává, že by se Jowhar mohl stát po hlavním městě dalším cílem islamistů.

"Éra válečníků je v Somálsku u konce," uvedl dnes obyvatel Mohamed Aster. "Od dnešního rána Mogadišo kontroluje pouze jediná skupina, Islámské soudy," řekl agentuře Reuters.

Prozatímní ministerský předseda Ali Mohammed Ghedi prohlásil, že jeho vláda chce začít s islamisty jednat.

Už dříve Ghedi vyloučil z vlády čtyři vlivné bojovníky, kteří měli posty ministrů. Byli mezi nimi například ministr obchodu nebo obrany. Ti z Mogadiša uprchli do Jowharu, odkud se zřejmě pokoušejí dostat do zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy