Harrisburg (Pensylvánie) - Farmaceuti vyvíjejí vakcínu proti rakovině děložního čípku, která by mohla účinkovat i na ženy, které už se nakazily lidským papilomavirem (HPV).
Pokud se očkovací látka osvědčí, půjde o průlomový objev.
Stávající vakcíny totiž mohou ženy a dívky bezpečně ochránit pouze před tím, než přijdou s papilomavirem do styku.
A jelikož jsou podle odhadů HPV nakaženy až dvě třetiny populace, je zatím jedinou jistotou očkovat dívky ještě před zahájením sexuálního života.
Nová očkovací látka byla zatím testována jen na osmnácti ženách, podle serveru Fox News, který na experimentální látku upozornil, se ale zdá být účinná.
Výsledky ukázaly, že imunitní systém žen, jež se zúčastnily výzkumu, po naočkování vyhledal a zničil buňky napadené HPV.
Většina druhů HPV je neškodná a tělo se s nimi vypořádá, aniž by nakažený pocítil jakékoliv příznaky. Některé druhy ale vyvolávají chronické infekce, jež můžou způsobit změny na děložním hrdle a vést až k rakovině děložního čípku.
Najít a zničit
Právě ženám s chronickou infekcí papilomavirem je nové léčivo určeno. Lékaři sice umějí výrůstky na děložním hrdle poměrně snadno odstraňovat, problém je v tom, že se často objevují znovu.
Závěry experimentu, publikované v odborném magazínu Science Translational Medicine, je třeba prověřit na větším vzorku pacientek. Zejména proto, že všechny ženy už byly před podáním nové látky nazvané VGX-3100 léčeny zavedenými metodami.
"Očkování funguje na principu genové terapie. Obsahuje části genetického kódu, jež proniknou do buněk a přimějí je produkovat proteiny, které vytrénují imunitní systém k reakci na viry HPV 16 a HPV 18. Právě ty totiž nejčastěji vyvolávají zhoubné bujení," vysvětlil Fox News Niranjan Sardesai z farmaceutické firmy Inovio Pharmaceuticals.