Nová svědectví: Syrská opozice najímá dětské vojáky

Jana Černá
23. 12. 2012 14:02
Ve válkách bojují nebo pomáhají desítky tisíc dětí ročně, nyní i v Sýrii
Syrské děti.
Syrské děti. | Foto: Reuters

Damašek - Deset let od vzniku jednoho ze základních dokumentů zakazujících účast dětských vojáků ve válečných konfliktech posílá syrská opozice do bojů nezletilé chlapce.

Některým účastníkům konfliktu ještě nebylo ani patnáct let, oznámila skupina ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW).

Armáda desítek tisíc dětských vojáků, kteří slouží v konfliktech po celém světě, se tak stále zvětšuje. V případě zapojení čtrnáctiletých a mladších dětí jde přitom z pohledu mezinárodního práva o válečný zločin.

V rámci mezinárodních úmluv je za dětského vojáka považován každý člověk v ozbrojeném konfliktu, kterému je méně než 18 let, nehledě na funkci, kterou u jednotky zastává.

Pracovníci Human Rights Watch hovořili s několika mladými Syřany přímo v místě konfliktu, další vyzpovídali v zahraničí.

Propustili ho, on se plánuje vrátit

Z pěti chlapců v Sýrii ve věku od 14 do 16 let tři z nich přiznali, že u sebe měli zbraně, jeden se dokonce zúčastnil vojenského výcviku a bojů. Další dva pomáhali opozici v jihosyrské provincii Dará, v Homsu a u hranic s Tureckem při přesunu zbraní a osob.

Někteří z těch, se kterými HRW mluvila v Turecku, opustili zemi jen dočasně a plánují se vrátit.

Šestnáctiletého Madžída například opoziční Svobodná syrská armáda pro nízký věk propustila, on se ale chce po návratu do Sýrie zkusit dostat k jiné jednotce. Do zahraničí se vydal, aby odvedl do bezpečí své ženské příbuzné.

Fotogalerie: Pomoc Čechů v Sýrii

Čtrnáctiletý Raed se oproti tomu do konfliktu dostal pouhou shodou okolností, u jednotky ale zůstal asi pět měsíců. Nacházel se zrovna u hranic v severní Sýrii, když tam vypukly boje. Opoziční vojáci ho požádali, aby jim pomáhal s přenášením zbraní a zásob z Turecka.

Spolu s ním jim podle jeho slov pomáhalo dalších deset chlapců.

Raed byl v červnu postřelen vládními jednotkami. Zraněnou nohu mu ošetřili v Turecku, ale bude mít trvalé následky. Kvůli poškození nervů s ní nemůže hýbat.

"Nohu mi čtyřikrát operovali, další tři operace mě čekají… Nevím, jestli budu ještě někdy chodit," řekl HRW.

Ročně bojuje až několik set tisíc dětí

Někteří chlapci se do bojů zapojují pod vlivem rodiny, do válečných zón odcházejí se svými staršími příbuznými.

Jejich účast v konfliktu je ale v přímém rozporu s Úmluvou OSN o právech dítěte. Její dodatek z roku 2002, Opční protokol k Úmluvě o právech dítěte o zapojování dětí do ozbrojených konfliktů, zcela vylučuje účast lidí mladších 18 let v bojových akcích.

Sýrie se k protokolu připojila v roce 2003. Místní opozice, která chce být na mezinárodním poli považována za oficiální reprezentaci země, by ho tedy měla respektovat.

Podle takzvaného Římského statutu Mezinárodního trestního soudu je navíc aktivní zapojování dětí pod 15 let věku do konfliktů považováno za válečný zločin.

Zranění syrští uprchlíci jsou převáženi i do Česka:

Na válkách se přitom podle organizace Child Soldiers International (CSI) celosvětově podílí několik desítek tisíc dětí ročně. Přesné číslo je těžké stanovit, některé odhady se pohybují i nad dvěma sty tisíci.

Opoziční skupina, která monitoruje průběh bojů v Sýrii, má důkazy o minimálně 17 úmrtích dětí, které bojovaly pro Svobodnou syrskou armádu. Další byly vážně zraněné, některé ponesou trvalé následky.

Podle CSI je celková tendence nasazování dětských vojáků sestupná, v některých případech ale jejich podíl klesá čistě proto, že konflikty utichnou.

To se zatím Sýrie netýká, odtud naopak podle HRW na web přibývá videí, kde děti prohlašují, že si přejí zemřít za vlast.

 

Právě se děje

Další zprávy