Tokio - Japonským vědcům se podařilo v laboratoři vypěstovat buňky (Cytotoxické T-lymfocyty), které jsou schopny posílit lidský imunitní systém natolik, že dokáže zlikvidovat viry HIV nebo rakovinné bujení.
Jedná se o druh bílých krvinek, jež se v malém množství v těle běžně vyskytují. Japonci ale věří, že pokud budou pacientům podávány ve velkém, mohou vybudit jejich imunitní systém k dosud nevídaným výkonům.
Nadějný objev byl publikován v odborném magazínu Cell Stem Cell. Než začne být nová léčebná metoda užívána v praxi, je třeba prokázat, že nepředstavuje riziko závažnějších vedlejších účinků.
Cytotoxické T-lymfocyty jsou schopny odhalit a zlikvidovat infikované nebo poškozené buňky. Jedná se o velmi razantní imunitní reakci, která je sice efektivní, ale zároveň představuje určité riziko.
Jde o to, jak se bude imunitní systém po navýšení počtu T-lymfocytů chovat, tedy zda bude ničit jen poškozené buňky a ty zdravé nechá být. "Pokud se ukáže, že to dovede, můžeme je (lymfocyty) v dohledné době začít pacientům injekčně podávat," vysvětlil BBC jeden z autorů studie Hiroši Kawamoto.
K vypěstování specifických buněk imunitního systému tým badatelů z Tokijské univerzity a Výzkumného centra alergií a imunologie Riken využil lidské kmenové buňky, což jsou ještě nediferenciované živočišné buňky, které mají schopnost se dělit a přeměnit se na specifický typ buňky.
V rámci zmíněného pokusu byly získané Cytotoxické T-lymfocyty použity v boji proti viru HIV, respektive k likvidaci buněk poškozených rakovinou kůže.
Výzkum kmenových buněk jde rychle kupředu a lékaři v něj vkládají obrovské naděje. Věří, že budou jednou schopni tyto univerzální stavební jednotky lidského organismu přimět, aby se přeměnily v buňky orgánu nebo tkáně, jaké budou potřeba.