Norovirus na olympiádě napadl už i sportovce. Ohrožuje start dvojice švýcarských lyžařů

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
16. 2. 2018 12:54
Norovirus se nejprve šířil mezi zaměstnanci olympijského areálu v Jižní Koreji. Nyní napadl i první sportovce - dvojici švýcarských akrobatických lyžařů.
Členka švýcarského týmu na olympiádě v Pchjongčchangu - ilustrační foto.
Členka švýcarského týmu na olympiádě v Pchjongčchangu - ilustrační foto. | Foto: ČTK

Pchjongčchang - Infekční nemoc zvaná norovirus, kterou ještě před zahájením zimní olympiády v Jižní Koreji chytily desítky pracovníků v areálu, se rozšířila i mezi sportovce. 

Nemocí se nakazili dva sportovci ze Švýcarska, kteří na olympiádě závodí v akrobatickém lyžování. Švýcarská média uvedla, že jde o 20letého Fabiana Bösche a 25letého Eliase Ambuehla.

"Oddělili jsme je od zbytku týmu a teď se musí vyléčit," citoval britský zpravodajský server BBC mluvčího švýcarské reprezentace. Dodal, že ostatní závodníci z týmu jsou v pořádku. 

Mezi hlavní projevy nákazy norovirem patří zvracení, silné průjmy a křeče v břiše. Pacienti se cítí unavení a malátní, můžou bojovat s horečkou nebo bolestmi svalů.

Umístit dvojici lyžařů do ústraní bylo nezbytné. Norovirus se z jednoho člověka na druhého přenáší poměrně rychle. Stačí jen minimální kontakt s infikovanou osobou.

Obvykle se ale onemocnění projeví po pozření kontaminované potraviny. Stejně nebezpečná je i jen mírně znečištěná voda. Noroviry také vydrží na povrchu předmětů, třeba na klice od dveří.

Desítky lidí v karanténě

Z tohoto důvodu se norovirus šířil mezi zaměstnanci olympiády už několik dní před startem her. Tehdy odešlo do karantény asi 1200 pracovníků, zejména členů bezpečnostní služby. U některých z nich se však nákaza nepotvrdila.

Příznaky nemoci se během přípravy her objevily i u jihokorejského olympijského organizačního výboru a dobrovolníků. Ničemu nepomohl ani začátek olympiády 9. února, kdy se do dějiště sportovní události sjely masy lidí.

Podle amerického deníku Los Angeles Times bylo do čtvrtka zaznamenáno už 244 případů nákazy norovirem mezi personálem. V karanténě se podle listu momentálně nachází 56 lidí. Ostatní se vrátili do práce. 

V pátek pak média informovala i o dvojici akrobatických lyžařů, kteří se tak stali prvními nemocnými sportovci.

Švýcaři v neděli na startu?

V souvislosti s šířením noroviru se začala ozývat kritika směrem k organizátorům her. Podle některých zaměstnanců se na nemoc nezareagovalo včas, jiní hovoří o špatných hygienických podmínkách. 

Stejný virus řádil i na loňském mistrovství světa v atletice v Londýně. Někteří sportovci se nakonec bojů o medaile nemohli zúčastnit.  

Podle mluvčího švýcarského olympijského týmu už ale u Bösche a Ambuehla většina příznaků odezněla. Podle původních plánů by měli už v neděli závodit ve slopestylu, jedné z disciplín akrobatického lyžování.

Oba mladíci si odbyli olympijskou premiéru před čtyřmi lety v ruské Soči. Na letošních hrách v Pchjongčchangu se do podvědomí diváků zapsali zatím hlavně jako vtipálci, kteří nemají problém vyšplhat třeba na olympijské kruhy. Bösch se svými "kousky" rád chlubí na Instagramu

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy