Olympijskými areály se šíří norovirus. Zaměstnanců s křečemi a průjmem výrazně přibylo

Zahraničí Zahraničí
8. 2. 2018 13:59
Během posledních dvou dnů bylo potvrzeno 54 nových případů nákazy norovirem v jihokorejských olympijských areálech. Norovirus způsobuje průjmy, zvracení a křeče v břiše.
Návštěvníci olympiády pamatují na hygienu. K dispozici je v areálu i antibakteriální gel.
Návštěvníci olympiády pamatují na hygienu. K dispozici je v areálu i antibakteriální gel. | Foto: ČTK

Pchjongčchang - Mezi pracovníky na zimní olympiádě v Pchjongčchangu se dál šíří nakažlivý norovirus. Olympijské hry v Jižní Koreji, na které se sjedou davy lidí, přitom začínají už v pátek. 

Jen během posledních dvou dnů přibylo 54 nových případů nákazy norovirem. Ještě v úterý se přitom mluvilo o 32 nakažených.

Navíc někteří lidé, u kterých existuje jen podezření na nákazu, teprve podstoupí testy, jež chorobu potvrdí nebo vyvrátí. Nemocných tak může být ještě více, píše americký list The New York Times s odkazem na Jihokorejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

Pořadatelé olympiády přitom hned v úterý, kdy se objevily první zprávy o prudkém šíření nemoci, poslali 1200 lidí do karantény. V drtivé většině šlo o členy bezpečnostní služby, mezi nimiž se norovirus vyskytl jako první. Lékaři ale nakonec nákazu u řady z nich nepotvrdili, a tak se zaměstnanci vrátili zpátky do práce. 

Norovirová infekce napadla kromě hlídačů i zaměstnance v restauracích nebo přímo členy jihokorejského olympijského organizačního výboru. Ti všichni teď trpí průjmy, prudkým zvracením nebo křečemi v břiše. Právě tak se onemocnění nejčastěji projevuje. Pacienty může trápit také zimnice, bolest svalů a celková únava. 

Od sportovců se nemoc zatím drží dál. Virus se ale podle posledních zpráv  rychle šíří napříč celou olympijskou oblastí.

Pokud člověk přijde do styku s nemocným, může se od něj poměrně snadno nakazit. Prostředí olympiády, kde se sdružuje mnoho lidí na jednom místě, je tak pro šíření noroviru jako dělané.

"I nadále zkoumáme jídlo a vodu. Stále jsme ale zdroj nákazy neobjevili. Zabere to ještě nějaký čas," komentoval situaci Hong Jeong-ik z Jihokorejského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Zdrojem choroby bývá často právě kontaminované jídlo nebo voda. Úřady v úterý sdělily, že kontrolují hlavně ubytovny, kde přespávají pracovníci bezpečnosti.

Pořadatelé také apelují na lidi, aby si poctivě myli ruce, nejedli syrové potraviny a pili pouze převařenou vodu. Návštěvníkům dokonce rozdávají letáky, které o prevenci hovoří.

Přesto se z olympijských areálů ozývá kritika. Nejen média spekulují o tom, jestli jsou hygienická opatření v Pchjongčchangu dostatečná. 

Jihokorejský deník Hankyoreh například citoval jednoho z bezpečnostních zaměstnanců, který si stěžoval na závadnou kohoutkovou vodu na ubytovně. Voda podle něj páchne po rybině nebo je cítit, jako by se rozkládala mrtvola.  

Podle místních médií se také objevily první případy nemoci už minulou středu, a nikoliv v neděli, jak tvrdí pořadatelé. Dlouho s tím ale nic neudělali, píše zpravodajský portál CBC News.

Video: Kokosy na sněhu? Bobistky z Nigérie si poprvé zasoutěží na olympijských hrách v Koreji

Bobistky z Nigérie na olympiádě a další sportovní perličky, které teď letí na sociálních sítí přináší Olympijský Sociál. Moderuje Terezie Drechslerová | Video: František Grossmann
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy