Olympijskými areály se šíří norovirus. Zaměstnanců s křečemi a průjmem výrazně přibylo

Zahraničí Zahraničí
8. 2. 2018 13:59
Během posledních dvou dnů bylo potvrzeno 54 nových případů nákazy norovirem v jihokorejských olympijských areálech. Norovirus způsobuje průjmy, zvracení a křeče v břiše.
Návštěvníci olympiády pamatují na hygienu. K dispozici je v areálu i antibakteriální gel.
Návštěvníci olympiády pamatují na hygienu. K dispozici je v areálu i antibakteriální gel. | Foto: ČTK

Pchjongčchang - Mezi pracovníky na zimní olympiádě v Pchjongčchangu se dál šíří nakažlivý norovirus. Olympijské hry v Jižní Koreji, na které se sjedou davy lidí, přitom začínají už v pátek. 

Jen během posledních dvou dnů přibylo 54 nových případů nákazy norovirem. Ještě v úterý se přitom mluvilo o 32 nakažených.

Navíc někteří lidé, u kterých existuje jen podezření na nákazu, teprve podstoupí testy, jež chorobu potvrdí nebo vyvrátí. Nemocných tak může být ještě více, píše americký list The New York Times s odkazem na Jihokorejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí.

Pořadatelé olympiády přitom hned v úterý, kdy se objevily první zprávy o prudkém šíření nemoci, poslali 1200 lidí do karantény. V drtivé většině šlo o členy bezpečnostní služby, mezi nimiž se norovirus vyskytl jako první. Lékaři ale nakonec nákazu u řady z nich nepotvrdili, a tak se zaměstnanci vrátili zpátky do práce. 

Norovirová infekce napadla kromě hlídačů i zaměstnance v restauracích nebo přímo členy jihokorejského olympijského organizačního výboru. Ti všichni teď trpí průjmy, prudkým zvracením nebo křečemi v břiše. Právě tak se onemocnění nejčastěji projevuje. Pacienty může trápit také zimnice, bolest svalů a celková únava. 

Od sportovců se nemoc zatím drží dál. Virus se ale podle posledních zpráv  rychle šíří napříč celou olympijskou oblastí.

Pokud člověk přijde do styku s nemocným, může se od něj poměrně snadno nakazit. Prostředí olympiády, kde se sdružuje mnoho lidí na jednom místě, je tak pro šíření noroviru jako dělané.

"I nadále zkoumáme jídlo a vodu. Stále jsme ale zdroj nákazy neobjevili. Zabere to ještě nějaký čas," komentoval situaci Hong Jeong-ik z Jihokorejského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Zdrojem choroby bývá často právě kontaminované jídlo nebo voda. Úřady v úterý sdělily, že kontrolují hlavně ubytovny, kde přespávají pracovníci bezpečnosti.

Pořadatelé také apelují na lidi, aby si poctivě myli ruce, nejedli syrové potraviny a pili pouze převařenou vodu. Návštěvníkům dokonce rozdávají letáky, které o prevenci hovoří.

Přesto se z olympijských areálů ozývá kritika. Nejen média spekulují o tom, jestli jsou hygienická opatření v Pchjongčchangu dostatečná. 

Jihokorejský deník Hankyoreh například citoval jednoho z bezpečnostních zaměstnanců, který si stěžoval na závadnou kohoutkovou vodu na ubytovně. Voda podle něj páchne po rybině nebo je cítit, jako by se rozkládala mrtvola.  

Podle místních médií se také objevily první případy nemoci už minulou středu, a nikoliv v neděli, jak tvrdí pořadatelé. Dlouho s tím ale nic neudělali, píše zpravodajský portál CBC News.

Video: Kokosy na sněhu? Bobistky z Nigérie si poprvé zasoutěží na olympijských hrách v Koreji

Bobistky z Nigérie na olympiádě a další sportovní perličky, které teď letí na sociálních sítí přináší Olympijský Sociál. Moderuje Terezie Drechslerová | Video: František Grossmann
 

Právě se děje

Další zprávy