Kdo získá Nobelovu cenu za mír? Mezi favority patří Greta i Reportéři bez hranic

Zahraničí Zahraničí
11. 10. 2019 6:41
V pátek se rozhodne, kdo získá Nobelovu cenu za mír. Podle sázkových kanceláří je jasnou favoritkou švédská školačka a ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Mezi další nominované, o kterých se mluví, patří etiopský premiér, jemuž se podařilo ukončit 20 let trvající konflikt s Eritreou, nebo organizace Reportéři bez hranic. Celkem je nominováno 301 kandidátů: 223 jednotlivců a 78 organizací.
Greta Thunbergová v Montrealu.
Greta Thunbergová v Montrealu. | Foto: Reuters

Greta Thunbergová

Největší šanci získat Nobelovu cenu míru má podle sázkových kanceláří teprve šestnáctiletá studentka ze Švédska Greta Thunbergová. Byla by nejmladší laureátkou v historii.

Švédská školačka je na ocenění nominována za svůj boj na ochranu životního prostředí, což se nestává často. Naposledy za obdobné téma - upozorňování na globální oteplování - získal Nobelovu cenu v roce 2007 americký viceprezident Al Gore.

"Od té doby už uplynula dost dlouhá doba… což šance Thunbergové zvyšuje," prohlásil norský politolog Sverre Lodgaard, který v letech 2003 až 2011 působil jako zástupce jednoho z pěti členů Nobelova výboru. "Její snaha vyvolat u lidí 'stud z létání' ale její šance sráží. Stud není konstruktivní, chceme-li dosáhnout změny," dodal.

Gretě Thunbergové řada lidí často vyčítá její až "přílišný" aktivismus. Do povědomí se dívka dostala loni v srpnu, když každý pátek místo školy protestovala s transparentem před budovou švédského parlamentu. Do roka se z její pravidelné stávky stalo celosvětové hnutí, ke kterému se přidaly tisíce lidí po celém světě.

Greta promlouvá i k politikům, po kterých chce, aby v ochraně klimatu jednali. "Nechci, abyste poslouchali mě. Chci, abyste poslouchali vědce," opakuje jim. Mluvila už na půdě OSN i na klimatickém summitu v Katovicích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy