Kdo získá Nobelovu cenu za mír? Mezi favority patří Greta i Reportéři bez hranic

Zahraničí Zahraničí
11. 10. 2019 6:41
V pátek se rozhodne, kdo získá Nobelovu cenu za mír. Podle sázkových kanceláří je jasnou favoritkou švédská školačka a ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Mezi další nominované, o kterých se mluví, patří etiopský premiér, jemuž se podařilo ukončit 20 let trvající konflikt s Eritreou, nebo organizace Reportéři bez hranic. Celkem je nominováno 301 kandidátů: 223 jednotlivců a 78 organizací.
Greta Thunbergová v Montrealu.
Greta Thunbergová v Montrealu. | Foto: Reuters

Greta Thunbergová

Největší šanci získat Nobelovu cenu míru má podle sázkových kanceláří teprve šestnáctiletá studentka ze Švédska Greta Thunbergová. Byla by nejmladší laureátkou v historii.

Švédská školačka je na ocenění nominována za svůj boj na ochranu životního prostředí, což se nestává často. Naposledy za obdobné téma - upozorňování na globální oteplování - získal Nobelovu cenu v roce 2007 americký viceprezident Al Gore.

"Od té doby už uplynula dost dlouhá doba… což šance Thunbergové zvyšuje," prohlásil norský politolog Sverre Lodgaard, který v letech 2003 až 2011 působil jako zástupce jednoho z pěti členů Nobelova výboru. "Její snaha vyvolat u lidí 'stud z létání' ale její šance sráží. Stud není konstruktivní, chceme-li dosáhnout změny," dodal.

Gretě Thunbergové řada lidí často vyčítá její až "přílišný" aktivismus. Do povědomí se dívka dostala loni v srpnu, když každý pátek místo školy protestovala s transparentem před budovou švédského parlamentu. Do roka se z její pravidelné stávky stalo celosvětové hnutí, ke kterému se přidaly tisíce lidí po celém světě.

Greta promlouvá i k politikům, po kterých chce, aby v ochraně klimatu jednali. "Nechci, abyste poslouchali mě. Chci, abyste poslouchali vědce," opakuje jim. Mluvila už na půdě OSN i na klimatickém summitu v Katovicích.

 

Právě se děje

Další zprávy