Začaly celosvětové protesty kvůli klimatu. Policie v Londýně zatkla přes sto lidí

ČTK ČTK
7. 10. 2019 14:56
Ve světových metropolích začaly několikadenní protesty klimatických aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí). Protestní akce se už uskutečnily v novozélandské metropoli Wellington nebo v australském Melbourne. Ráno blokovali aktivisté také ulice Amsterodamu, Londýna nebo Berlína. V nizozemské a britské metropoli proti nim policie zakročila. V Londýně zadržela 135 lidí.
Policie v Londýně zatkla jednoho z protestujících na demonstraci Extinction Rebellion.
Policie v Londýně zatkla jednoho z protestujících na demonstraci Extinction Rebellion. | Foto: Reuters

Demonstrace a "dny občanské neposlušnosti", které mají pokračovat následující týden až dva týdny, se čekají například také v Paříži, Kapském městě, Washingtonu nebo Buenos Aires.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion, bojující proti "zločinné" nečinnosti vlád tváří v tvář klimatické změně, v pondělí uspořádali protestní akci například ve Wellingtonu, kde se podle agentury AFP připoutali řetězy k růžovému vozidlu, čímž způsobili problémy v dopravě v centru města.

Demonstrace Extinction Rebellion v Melbourne.
Demonstrace Extinction Rebellion v Melbourne. | Foto: Reuters

V Melbourne se demonstranti shromáždili na schodišti před parlamentem státu Victoria k "tiché meditaci", po níž následoval průvod městem.

U protinožců tak začaly blokády, jimiž hodlá hnutí Extinction Rebellion v následujících dvou týdnech v 60 městech celého světa upozornit na hrozící ekologickou "apokalypsu". Jenom v Austrálii jsou očekávány tisícovky lidí na různých akcích chystaných po celé zemi.

Protesty se rozběhly i v Evropě. V Londýně policie na úvod dvoutýdenního protestu zadržela 135 lidí. Aktivisté blokovali například most Lambeth Bridge a několik ulic ve vládní čtvrti Westminster. Organizátoři očekávají, že se akcí v britské metropoli zúčastní až 10 tisíc lidí.

Jedna skupinka se před ministerstvem obrany připoutala k maketě jaderné rakety a vyzvala vládu, aby peníze určené na válečné jaderné ponorky Trident raději vynaložila na boj proti klimatické změně.

V centru Amsterodamu stovky demonstrantů zablokovaly důležitou ulici poblíž Říšského muzea a začali si stavět stany. Město přitom protestní akci zakázalo. Policie demonstranty vyzvala k ukončení akce. Policie hodlá demonstrace tolerovat pouze za podmínky, že nebudou blokovat dopravu.

Podle agentury Reuters policie silou odváděla aktivisty, kteří blokovali jednu z důležitých amsterodamských ulic, a zadržela 50 osob, které neuposlechly výzvy, aby demonstraci přesunuly na nedaleké náměstí. Podle Reuters se sešlo na 900 protestujících.

Demonstrace Extinction Rebellion v Berlíně.
Demonstrace Extinction Rebellion v Berlíně. | Foto: Reuters

V Berlíně přibližně tisícovka lidí zablokovala rušnou křižovatku Grosser Stern s kruhovým objezdem kolem Vítězného sloupu. Protestující rovněž zřídili protestní tábor před budovou kancléřství.

Protestující byli téměř za mrazu na berlínské křižovatce už brzy zrána. Podle agentury AP nikdo nebyl zatčen a protest je pokojný. Policie přitom ráno uzavřela pět hlavních silnic, které se sbíhají ke kruhovému objezdu, aby zabránila dopravnímu chaosu. Podle DPA aktivisté u Vítězného sloupu postavili archu, dřevěnou loď, která má upozornit na vymírání druhů.

Berlínský zemský ministr vnitra Andreas Geisel varoval, že úřady by mohly proti demonstrantům rázně zakročit v případě, že se budou dopouštět násilí nebo zasáhnou důležitou infrastrukturu, jako je například letiště. Podle agentury DPA však zatím nejsou informace o žádných incidentech.

Greta Thunbergová: Všichni si k nám mladým chodíte pro naději. Jak se opovažujete?

Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová promluila na klimatickém summitu v sídle OSN v New Yorku. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy