Posměšky beru jako kompliment. Je vidět, že se nás bojí, reaguje Greta na kritiku

Foto: Svět zaplavily další stávky hnutí za klima. Thunbergová se zapojila v Kanadě
Páteční demonstrace studentského hnutí Fridays for Future ((Pátky pro budoucnost) byly vyvrcholením protestního Týdne pro klima, který začal minulý pátek, kdy do ulic po celém světě rovněž vyšly statisíce lidí. Snímek zachycuje protesty v Madridu.
Takhle se stávkovalo v Aténách.
Do ulic vyšli také lidé ve Vídni. "Dnes to bude největší klimatická stávka v dějinách Rakouska," prohlásila už dopředu Veronika Winterová z rakouské buňky hnutí Fridays for Future
Policie jí později dala za pravdu, když odhadla, že ve Vídni demonstrovalo asi 30 tisíc lidí, v Innsbrucku kolem 18 tisíc a další tisíce mladých se podílely na akcích ve Štýrském Hradci, Bregenzi či Linci. Například jenom v posledně jmenované hornorakouské metropoli přišlo kolem 9 000 lidí.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
28. 9. 2019 0:04
Šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová si nenechala líbit kritiku od vrcholných státníků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa a prohlásila, že jejich výsměch dětem dokazuje, že poselství bylo "příliš hlasité na to, aby ho mohli zvládnout".

Švédka přijela podpořit shromáždění asi půl milionu lidí, kteří se sešli na manifestaci Fridays For Future v kanadském Montrealu. Prohlásila, že světoví vůdci zklamali mládež prázdnými slovy a nedostatečnými plány.

"Dnes jsou nás miliony po celém světě, znovu stávkujeme a pochodujeme. A budeme v tom pokračovat, dokud nás neuposlechnou," uvedla.

Greta Thunbergová přišla podpořit demonstraci v Montrealu.
Greta Thunbergová přišla podpořit demonstraci v Montrealu. | Foto: Reuters

Trump se tento týden snažil Thunbergovou zesměšnit, člen kanadského parlamentu Maxime Bernier o ní zase prohlásil, že je to duševně nestabilní alarmistka.

"Zřejmě cítí, že jejich pohled na svět či jejich zájmy jsou námi ohrožené. Stali jsme se již příliš hlasitými na to, aby nás mohli přehlížet, proto se nás snaží umlčet," řekla novinářům před manifestací. "Takže bychom to vlastně měli brát jako komplimenty," dodala.

Také tento pátek proběhly stávky za klima podobně jako minulý týden po celém světě. Začaly je desítky tisíc novozélandských studentů, po nic pokračovali asijští, evropští či američtí studenti. 

Manifestace za klima ve Varšavě.
Manifestace za klima ve Varšavě. | Foto: Reuters

Do ulic vyrazily i tisíce nizozemských studentů a ptali se svých lídrů slovy Grety "How dare you?", tedy "Jak se opovažujete?". Matthew McMillan, dvaadvacetiletý student strojního inženýrství na Concordia University v Montrealu, zase držel ceduli "Make America Greta Again" jako parodii na Trumpovo předvolební heslo "Make America Great Again". "Myslím, že to je jedna z nejdůležitějších událostí naší generace," nechal se slyšet.

Thunbergová přijela do Kanady akorát v době, kdy tu vrcholí předvolební kampaň před říjnovými federálními volbami. Krátce se sešla s kanadským premiérem Justinem Trudeauem a shodla se s ním, že pro záchranu klimatu je třeba dělat mnohem více než doposud.

Greta Thunbergová a Justin Trudeau.
Greta Thunbergová a Justin Trudeau. | Foto: Reuters

"Moje poselství je pro všechny politiky stejné: Poslouchejte vědu a jednejte podle vědy," říká Greta.

Trudeau se připojil k pochodu za klima v Montrealu a musel zde čelit i hlasům svých kritiků. Jeden z nich na něj křičel, že je "klimatický zločinec", další po něm chtěl hodit vejce. Premiér pak musel utěšovat svého vystrašeného syna.

V Montrealu také v těchto dnech zasedá Úřad pro civilní letectví. Debatuje o tom, jak minimalizovat uhlíkovou stopu letadel a jejich dopad na klima.

Video: Greta mohla mluvit lidem z duše. Ale hnutí už potřebuje nové tváře, říká aktivistka

Projev Grety mohl Evropanům znít přehnaně, je třeba to vnímat v kontextu. Na summitu mluví členové amazonských kmenů, pro ně je to téma velmi naléhavé | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy