Nobelovu cenu míru získal kolumbijský prezident. Za mír s povstalci FARC

Kateřina Vítková Michal Žák Kateřina Vítková, Michal Žák
Aktualizováno 7. 10. 2016 13:18
Nobelovu cenu míru za rok 2016 získal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Norský Nobelův výbor ho ocenil za to, že se mu podařilo ukončit půl století trvající válku s povstalci z FARC. Ocenění získal i přes to, že Kolumbijci mírovou dohodu v nedělním referendu odmítli. Loni ocenění překvapivě získala čtveřice tuniských organizací, která přispěla k budování demokracie v Tunisku po roce 2011, kdy se v zemi uskutečnila první z revolucí takzvaného arabského jara.
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. | Foto: Reuters

Oslo – Pětašedesátiletý Juan Manuel Santos byl oceněn za "snahu ukončit více než 50letý konflikt v zemi, ve kterém přišlo o život nejméně 220 tisíc Kolumbijců".

Cena by podle zdůvodnění Nobelova výboru měla být chápána i jako "pocta kolumbijskému lidu, který se i přes těžkosti nevzdal naděje na spravedlivý mír, a všem stranám, které přispěly k mírovému procesu".

Mírovou dohodu s Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie (FARC) se Santosovi podařilo uzavřít teprve koncem srpna.

Zahrnovala mimo jiné amnestii pro partyzány, opětovné začlenění odzbrojených povstalců do společnosti a jejich zapojení do politického procesu v zemi.

"Neutuchající úsilí"

Výbor ocenil Santose za jeho "neutuchající úsilí o to, aby se mírový proces v zemi pohyboval kupředu", a pochválil konkrétně i jeho rozhodnutí, že podepsanou mírovou dohodu předložil lidu v referendu.

Ačkoliv Kolumbijci dohodu v nedělním referendu těsně odmítli, povstalci se zavázali, že už nebudou proti vládě bojovat.

"Hlasování nedopadlo tak, jak prezident Santos chtěl. Těsná většina z více než 13 milionů Kolumbijců, kteří odevzdali své hlasovací lístky, řekla dohodě Ne. Tento výsledek představuje pro budoucnost Kolumbie značnou nejistotu. Existuje reálné nebezpečí, že mírový proces bude zastaven a občanská válka propukne znovu. Co je tak ještě důležitější je to, že strany v čele s prezidentem Santosem a vůdcem FARC Rodrigem Londoñem i nadále respektují příměří."

Odmítnutí dohody v referendu podle nominačního výboru neznamená konec mírového procesu. "Referendum nebylo hlasováním proti míru nebo pro mír. Co 'ne' odmítlo, nebyla touha po míru, šlo o odmítnutí konkrétní mírové dohody."

 

Právě se děje

Další zprávy