Stockholm - Neutrina mají hmotu. Za tento objev udělil Nobelův výbor letošní Nobelovu cenu za fyziku.
Ocenění získali Japonec Takaaki Kadžita a Kanaďan Arthur B. McDonald.
Neutrina jsou extrémně malé a lehké částice pocházející ze Slunce. Jen obtížně se měří. Každou vteřinu jich lidským tělem projdou miliardy.
BREAKING NEWS The 2015 #NobelPrize in Physics to Takaaki Kajita @UTokyo_news_en and Arthur B. McDonald @queensu pic.twitter.com/ipvzm0EEFN
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 6, 2015
Podle Nobelova výboru Kadžita a McDonald dokázali, že neutrina oscilují, tedy umějí změnit identitu. A právě to je neklamným důkazem toho, že musejí mít nějakou hmotnost mít.
"Objev změnil naše chápání nejniternějšího fungování hmoty," píše Královská švédská akademie věd ve zdůvodnění ocenění s tím, že objev je "klíčový pro náš pohled na vesmír".
Dvaasedmdesátiletý Artur B. McDonald působí na Queen's University v kanadském Kingstonu. O šestnáct let mladší Takaaki Kadžita na Tokijské univerzitě.
Takaaki Kadžita na přelomu tisíciletí prezentoval zjištění, že neutrina se v atmosféře dokážou měnit. Vědci pod vedením McDonalda v Kanadě zase prokázali, že se neutrina cestou ze Slunce na Zemi neztrácejí, ale mění svoji podobu.
Jak připomněla ČTK, je to již podruhé za sebou, co Nobelova cena za fyziku putuje do Japonska. Minulý rok ji získali Japonci Isamu Akasaki a Hiroši Amano a Američan japonského původu Shuji Nakamura za vývoj modrých světelných diod umožňujících vytvoření nového, ekologického světelného zdroje.