Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za chemii získali tři vědci pracující odděleně na syntetické výrobě komplexních organických sloučenin, které se jinak velmi vzácně vyskytují v přírodě.
Laureáty se stali dva japonští vědci Ejči Negiši a Akira Suzuki, spolu s Američanem Richardem Heckem.
Nobelův výbor ocenil jejich výzkum při vývoji nových metod vytváření komplexních molekul z atomů uhlíku, které jsou základem života.
Výbor ve zdůvodnění ocenil pomoc, kterou jejich objevy znamenaly v běžném životě lidí. Cituje využití v medicíně při výrobě nových léků či třeba v elektronickém průmyslu při výrobě supertenkých počítačových monitorů.
Tak dobří jako příroda
"Jejich objevy zásadně zlepšily možnosti chemiků při vytváření sofistikovaných látek, například molekul na bázi uhlíku, které jsou tak komplexní, že je byla schopna vytvořit jen sama příroda," napsal Nobelův výbor.
Agentura Reuters upozornila, že objevy oceněných vědců pomohly při vývoji léků proti rakovině. Látka, jejichž syntetickou výrobu vědci umožnili, se v malém množství vyskytuje třeba v mořských houbách a vědci věří, že může pomoct při boji s rakovinotvornými buňkami.
Vědci museli podle Nobelova výboru atomy uhlíku "rozpohybovat", aby z nich dokázali vytvořit sloučeniny. Za normálních okolností na sebe atomy uhlíku vzájemně nereagují.
Jejich objevy jsou nyní využívány na celém světě, a to jak vědeckými institucemi, tak v průmyslové výrobě.
Všichni tři vědci si rozdělí 10 milionů švédských korun, které ocenění doprovázejí.
V tomto týdnu už byly uděleny Nobelovy ceny za lékařství a fyziku. Ve čtvrtek bude oznámen držitel ceny za literaturu a v pátek nový laureát Nobelovy ceny míru.