Nizozemskou vládu sesadí přistěhovalci

Reuters, man
26. 8. 2006 11:40
Rotterdam - Jen tři měsíce zbývají do nizozemských parlamentních voleb. Favoritem je levice, kterou se tentokrát chystají masivně volit přistěhovalci.
Jedna z rotterdamských mešit, postavená v typickém osmanském tylu.
Jedna z rotterdamských mešit, postavená v typickém osmanském tylu. | Foto: Aktuálně.cz

Pravicové strany, jako jsou vládní křesťanští demokraté a liberální strana VVD, totiž prosazují přísnější pravidla pro přijímání imigrantů a chtějí omezit jejich počet v zemi. Naproti tomu levicová Strana práce je k přistěhovalcům vlídnější.

Imigranti: Máme kritiky dost!

Někteří přistěhovalci v Nizozemsku mají pocit, že se v posledních letech stali neoprávněně terčem kritiky a svádějí se na ně všechny problémy, které země má.

"Lidé mi říkají, že tady jsou už mnoho let - například třicet - tvrdě pracovali a usilovali o integraci. Tak co dává našim kritikům právo o nás špatně mluvit a napadat nás?" cituje agentura Reuters Brahima Bourika, bývalého člena městské rady v Rotterdamu, který má kořeny v Maroku.

Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende sestavoval poslední tři vlády. V listopadu mu hrozí porážka od levicové Strany práce.
Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende sestavoval poslední tři vlády. V listopadu mu hrozí porážka od levicové Strany práce. | Foto: Reuters

Muslimské přistěhovalce ve městě, většinou pocházející z Maroka nebo Turecka, před několika lety rozhněval plán politika Pima Fortuyna na zastavení stavby mešity v blízkosti fotbalového stadionu Feyenoordu Rotterdam.

I díky hlasům muslimů ale Fortuynova strana v posledních místních i parlamentních volbách příliš neuspěla a mešita s padesátimetrovými minarety je dnes těsně před dokončením (Fortuyn byl v roce 2002 zavražděn fanatickým aktivistou tvrdícím, že bojuje za práva zvířat).

Levice posiluje

Už v letošních březnových lokálních volbách drtivá většina imigrantů volila Stranu práce. A dotáhla ji k vítězství v Rotterdamu i některých jiných městech, kde do té doby vládla pravice. Strana práce je podle průzkumů také favoritem listopadových parlamentních voleb, ale je nepravděpodobné, že dokáže vládu sestavit sama.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

"V Nizozemsku se blíží doba, kdy bez podpory imigrantů nebudete moci ničeho dosáhnout. Přistěhovalci a jejich potomci už dnes tvoří v Rotterdamu 47 procent obyvatel a každý ví, že mají mnohem větší porodnost než rodilí Nizozemci," říká Brahim Bourzik.

Podle oficiálních údajů žije v Nizozemsku přibližně 1,6 milionu přistěhovalců ze zemí "třetího světa", z toho je přibližně milion muslimů. Celkem má země 16 milionů obyvatel.

Poslanec parlamentu Geert Wilders tvrdí, že kvůli imigrantům a jejich hlasům nastává v Nizozemsku soumrak pravice.

"Budeme dušeni levicovými a centristicko-levicovými koalicemi, které budou pokračovat v politice nezodpovědného multikulturalismu," říká Wilders, který je znám tvrdými výpady na adresu imigrantů. Požaduje okamžitý zákaz dalšího přistěhovalectví a pětileté moratorium na stavbu dalších mešit a islámských škol.

Populární místostarosta

Za popularitou Strany práce v Rotterdamu je podle nizozemského Institutu pro imigraci a etnická studia osoba zástupce starosty v tomto městě, Ahmeda Aboutaleba. Ten je prvním politikem marockého původu, který zastává tak vysokou funkci, a přitáhl Straně práce hodně hlasů.

Listopadové parlamentní volby budou v Nizozemsku už třetí od roku 2002. V předcházejících dvou případech se kabinety vedené křesťanskodemokratickým lídrem Janem Peterem Balkenendem rozpadly kvůli odchodu jedné z menších koaličních stran.

 

Právě se děje

Další zprávy