Oteplení nás ohrozí, bojí se Nizozemci

čtk, man
30. 5. 2006 17:21
Haag - Nizozemsko nepodceňuje zprávy o globálním oteplování. V Evropě je nejohroženější zemí. 60 procent jeho území leží pod úrovní mořské hladiny.

Nizozemský Královský meteorologický ústav v nově vydané studii předpokládá, že počasí způsobí Nizozemsku v příštích letech značné problémy. Teplejší zimy s větší vlhkostí a sušší léta s prudkými dešti jsou pro zemi špatnou zprávou.   

Ústav předpokládá, že oteplování na Zemi bude v příštích desetiletích pokračovat a že hladina moří a oceánů se bude zvyšovat.

 

"Následky budoucího zvýšení úrovně moře zde budou velmi patrné. Musíme být připraveni čelit oteplování podnebí," řekla na tiskové kongerenci státní tajemnice pro dopravu a vodní zdroje Melanie Schultzová van Hagenová. 

Upřesnila, že vědci očekávají zvýšení hladiny u nizozemského pobřeží do roku 2050 asi o 35 centimetrů. Hráze však bude stále více ohrožovat nejen voda, ale i letní sucho.

"Hráze k plnění své funkce potřebují vlhkost, jinak praskají, jak se již u některých stalo v roce 2003," uvedla Schultzová van Hagenová. 

Současný systém hrází a přehrad proti zaplavení země mořem je označován za nejspolehlivější  na světě. 

Takzvaný projekt Delta Nizozemsko vybudovalo po roce 1953, kdy při rozsáhlých záplavách přišlo o život přes dva tisíce lidí.

Foto: Reuters

Před jedenácti lety však Nizozemsko povodně nezvládlo, své domovy muselo opustit na 200 tisíc lidí. Uhynuly tisíce zvířat.

Během příštích desítek let chce země dát na nová protipovodňová opatření, zpevňování hrází, zvyšování zdí u pobřeží a na regulaci toku řek v přepočtu devatenáct až pětadvacet miliard dolarů.

"Je to nutné, při stoupající hladině moře naprosto nezbytné. Ale neměl by to být až tak velký problém, protože už existující protipovodňová inftrastruktura má v Nizozemsku hodnotu zhruba 2,5 biliónu dolarů," řekl novinářům John de Ronde z Národního institutu pro správu pobřežních oblastí.

 


 

 

Právě se děje

Další zprávy