Den Haag - Nizozemská vláda kompletně zakáže prodej halucinogenních hub. K zákazu prodeje sušených hub od prosince přibude i zákaz prodeje hub čerstvých.
Důvodem jsou rizika, která houby způsobují uživatelům. Ti mohou být potenciálně nebezpeční i pro své okolí. Informoval o tom švýcarský server NZZ Online.
Rozhodnutí vlády o zákazu zveřejnil ve středu nizozemský ministr zdravotnictví Ab Klink. Roznětkou, která vyvolala současnou debatu o rizicích užívání této přírodní drogy, je smrt sedmnáctileté Francouzky z března roku 2007.
Mladá dívka tehdy po užití hub pravděpodobně skočila či spadla z jednoho z amsterodamských mostů.
Zatímco prodej sušených hub je v Nizozemsku ilegální, "kouzelné houbičky" v čerstvé podobě si zákazníci mohou zakoupit v takzvaných smartshopech v Amsterodamu a v dalších větších městech.
Kromě neštěstí podobných smrti mladé Francouzky mají houby i další negativní dopady, hlavně pak na psychický stav uživatelů.
Podle údajů jednoho z amsterodamských zdravotnických úřadů se loni zhruba 149 lidí dostalo do péče lékařů. Z 92 procent šlo o "drogové turisty" ze zahraničí.
V Česku jen okrajová záležitost
Podle docenta Kamila Kaliny z Centra adiktologie je užívání halucinogenních hub v České republice pouze okrajovou záležitostí.
Jak řekl Aktuálně.cz do telefonu, "jedná se spíše o okrajovou, lokální a sezonní záležitost". Její konzumenti většinou vědí, jak drogu dávkovat a jak s ní zacházet.
"Je to spíše kultovní droga, její nebezpečnost spočívá v nejasné hranici dávkování," řekl Kalina pobývající na summitu o drogách v Bruselu.
Na účinné látce psylocibinu nevzniká fyzická ani psychická závislost. Problémem však je, že může odstartovat halucinace, které jsou životu nebezpečné i přesto, že si uživatel dá "obvyklou dávku".
Následkem mohou být i dlouhodobější psychické problémy. V novele českého protidrogového zákona je zakázána přímo účinná látka psilocybin a psilocin, takže houby nesmí být prodávány vůbec.
Zákon rovněž rozlišuje mezi menším a větším množstvím.