Nigerští vojáci svrhli prezidenta. V ulicích je klid

Roman Gazdík
19. 2. 2010 10:15
Puč odsoudila Africká unie, USA a ECOWAS jej nepřímo podpořily
Sesazený prezident Mamadou Tandja
Sesazený prezident Mamadou Tandja | Foto: Reuters

V západoafrickém Nigeru proběhl vojenský puč, který odstavil od moci dosavadního prezidenta Mamaduho Tandju. Obsazení prezidentského paláce předcházela čtyřhodinová přestřelka v centru hlavního města Niamey.

Pučisté následně vystoupili v televizi a oznámili, že byla pozastavena platnost ústavy a veškeré státní instituce jsou rozpuštěny. Také vyzvali občany ke klidu, uzavřeli hranice země a vyhlásili zákaz vycházení.

Podle korespondentů jsou však ulice plné lidí jako obvykle. Okolo prezidentského paláce jsou rozmístěny tanky, jinak je však prý přítomnost vojáků v ulicích minimální.

Obnovit demokracii

"My, bezpečnostní a vojenské síly jsme se rozhodly na sebe vzít zodpovědnost za ukončení napjaté politické situace, které jste si již vědomi," prohlásil ve čtvrtek večer mluvčí skupiny, která si říká Nejvyšší rada pro obnovení demokracie (CSRD).

"Vyzýváme naše národní a mezinárodní pozorovatele, aby nás podpořili v naší patriotické akci na záchranu Nigeru a jeho populace od chudoby, podvodu a korupce," dodal s tím, že se Niger má stát „příkladem demokracie a dobrého vládnutí". Jak dlouho chtějí zůstat u moci, ale neoznámil.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

  • Na území asi šestnáctkrát větším než Česko žije přes 13 milionů lidí
  • Asi 80 procent obyvatelstva tvoří muslimové
  • Takřka polovina obyvatel je mladší patnácti let
  • Ženy mají v průměru 7 dětí
  • Takzvaná naděje na dožití při narození je 44 let
  • Gramotnost dosahuje 28,7 procenta
  • Podle ekonomických statistik Niger patří mezi 10 nejchudších států světa
  • Země je významným producentem uranu

Zdroj: CIA Factbook

Převrat odsoudila Africká unie, která uvedla, že puče jsou neslučitelné s demokracií. Puč odmítlo i regionální těleso Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS).

Politický ředitel organizace uvedl, že ECOWAS nikdy převrat neuzná, ale s vládou naváže konstruktivní dialog.

"Pokud bude třeba, přijde ECOWAS do země tak rychle, jak jen to bude možné. Cílem je co nejdříve zajistit pořádek a obnovit ústavní řád," řekl Abdel Fatau Musah, podle něhož do Nigeru poslal ECOWAS delegaci.

USA čekají

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí P. J. Cowley uvedl, že Spojené státy situaci bedlivě sledují.

"Nechceme jakýmkoliv způsobem nebo formou bránit násilí takové povahy, ale domníváme se, že to podtrhuje to, že Niger se musí pohnout směrem k volbám a ustavení nové vlády," prohlásil.

Reakce z dalších států mimo Afriku zatím nepřišly.

Jeden z nigerských opozičních vůdců puč přímo uvítal.

„Chovají se, jako kdyby je politické funkce nezajímaly, budou bojovat, aby zachránili Niger od jakékoliv formy politické tyranie," řekl BBC Network Africa Mahamodou Karijo.

Vleklá krize

Vojáci se ve svém prohlášení nezmínili o tom, co se stalo s prezidentem. Podle některých zpráv byl společně s některými ministry zajat a nyní je vězněn v kasárnách. Puč začal v době, kdy Tandja předsedal jednání vlády.

Důvodem vlažného odsouzení puče je pravděpodobně vleklá nigerská politická krize a Tandjovo autokratické chování.

Většinu Nigeru tvoří poušť
Většinu Nigeru tvoří poušť | Foto: flickr.com

Tandja je prezidentem od roku 1999, a přestože mu ústava povolovala pouze dvě volební období, minulý rok ji přes silný domácí i mezinárodní odpor změnil. ECOWAS následně pozastavil Nigeru členství.

Niger je jednou z nejchudších zemí na světě. Někteří jeho obyvatelé však v naději shlížejí ke dvěma kontraktům, které se Tandjově vládě podařilo uzavřít.

Země má jedny z největších zásob uranu na světě a francouzská Areva do stavby obřího uranového dolu investovala 1,5 miliardy dolarů. Čínská National Petroleum Corporation zase před dvěma lety podepsala pětimiliardový kontrakt na těžbu ropy.

 

Právě se děje

Další zprávy