Západoafrické státy vydělávají méně než místní zločinci

Zdeněk Mihalco
9. 7. 2009 13:45
Podle zprávy OSN zisku kriminálních gangů nemůže HDP některých zemí konkurovat
V Nigérii, zejména v oblasti delty řeky Niger, dochází ke značným krádežím ropy
V Nigérii, zejména v oblasti delty řeky Niger, dochází ke značným krádežím ropy | Foto: Reuters

Accra  - Západní Afriku ničí organizovaný zločin. Vyplývá to z právě publikované zprávy Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC).

Jde zejména o pašování drog, obchod se zbraněmi, ženami, s cigaretami, padělanými léky či toxickým odpadem.

Mezi problémy patří také obchod s kradenou ropou. V Nigérii je ročně ukradeno zhruba 55 milionů barelů ropy, což je asi desetina celkové produkce v hodnotě jedné miliardy dolarů.

UNODC rovněž uvádí, že zhruba 50 až 60 procent léků prodávaných v oblasti je zřejmě horší kvality nebo přímo padělaných. Z toho plynou zdravotní rizika pro obyvatelstvo v oblasti, kde je rozšířená například malárie.

Příjmy ze 45 milionů padělaných antimalarik jsou vyšší než HDP západoafrické Guineji-Bissau, uvádí UNODC. Zisky z pašování cigaret o objemu 775 milionů dolarů představují více než roční HDP dalšího státu regionu - Gambie.

Dalším zdrojem příjmů pro kriminální skupiny je toxický odpad z Evropy, který směřuje například do Nigérie a Ghany. Jedná se například o počítače, rozbité mobilní telefony či vybité baterie. Tento odpad, kterého Evropská unie vyprodukuje 8,7 milionu tun ročně, obsahuje těžké kovy a další toxické látky.

"Organizovaný zločin likviduje západní Afriku - vlády, životní prostředí, lidská práva a zdraví," cituje tisková agentura AFP šéfa Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu Antonia Maria Costu. "Mocná menšina, která se nachází na vrcholu společnosti, profituje z kriminality páchané v západní Africe na úkor většiny obyvatel," dodává.

Pašeráci používají Západní Afriku jako tranzitní cestu kokainu z Jižní Ameriky do Evropy
Pašeráci používají Západní Afriku jako tranzitní cestu kokainu z Jižní Ameriky do Evropy | Foto: Reuters

"Západní Afrika má vše, co zločinci potřebují: zdroje, strategickou polohu, slabé vlády a bezmezné zdroje pěšáků, kteří vidí jen málo možných alternativ ke kriminálnímu životu," tvrdí Costa.

OSN ve zprávě uvádí i jeden pozitivní trend: nyní přes region směřuje menší objem kokainu než v minulosti. Tato droga se do regionu dostává z Kolumbie. Pašeráci západní Afriku v posledních letech využívali jako místo pro další transport do Evropy.

"Přes západní Afriku nyní směřuje méně drog. Musíme učinit vše pro to, aby tento klesající trend pokračoval," říká Antonio Maria Costa.

 

Právě se děje

Další zprávy