Nigerijská armáda zrušila zákaz působení UNICEF v zemi

ČTK ČTK
15. 12. 2018 10:39
Nigerijská armáda v noci na sobotu zrušila zákaz působení Dětského fondu OSN (UNICEF) na severovýchodě země. Stalo se tak jen pár hodin poté, co v pátek činnost UNICEF pozastavila kvůli podezření, že organizace napomáhá přívržencům islamistických povstalců pomocí školení zaměřených na lidská práva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: YouTube

Změnu svého postoje oznámila armáda podle agentury AP v novém prohlášení vydaném v noci po mimořádné schůzce se zástupci UNICEF. Během ní armáda "pokárala" UNICEF za aktivity, které by mohly narušovat vojenské operace proti extremistickým skupinám jako teroristická organizace Boko Haram.

Kromě Boko Haram působí na severovýchodě Nigérie také skupina Islámský stát v západní Africe (ISWA), která se od Boko Haram v roce 2016 odštěpila. Obě organizace chtějí v severovýchodní Nigérii založit samostatný stát a zavést v něm islámské právo šaría.

UNICEF podle původního obvinění armády školí lidi v odkrývání případů porušování lidských práv a sabotuje tak boj vojáků s povstalci. "Falešnými a nepotvrzenými" obviněními ohledně porušování lidských práv vládními vojáky prý UNICEF škodí protiteroristickým snahám armády.

V prohlášení vydaném v noci na dnešek organizace Amnesty International Nigeria označila obvinění vznesená nigerijskou armádou za "absurdní". Pozastavení činnosti UNICEF je podle ní součástí rozsáhlého snažení o zastrašení mezinárodních humanitárních skupin.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy