Nigerijská armáda zrušila zákaz působení UNICEF v zemi

ČTK ČTK
15. 12. 2018 10:39
Nigerijská armáda v noci na sobotu zrušila zákaz působení Dětského fondu OSN (UNICEF) na severovýchodě země. Stalo se tak jen pár hodin poté, co v pátek činnost UNICEF pozastavila kvůli podezření, že organizace napomáhá přívržencům islamistických povstalců pomocí školení zaměřených na lidská práva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: YouTube

Změnu svého postoje oznámila armáda podle agentury AP v novém prohlášení vydaném v noci po mimořádné schůzce se zástupci UNICEF. Během ní armáda "pokárala" UNICEF za aktivity, které by mohly narušovat vojenské operace proti extremistickým skupinám jako teroristická organizace Boko Haram.

Kromě Boko Haram působí na severovýchodě Nigérie také skupina Islámský stát v západní Africe (ISWA), která se od Boko Haram v roce 2016 odštěpila. Obě organizace chtějí v severovýchodní Nigérii založit samostatný stát a zavést v něm islámské právo šaría.

UNICEF podle původního obvinění armády školí lidi v odkrývání případů porušování lidských práv a sabotuje tak boj vojáků s povstalci. "Falešnými a nepotvrzenými" obviněními ohledně porušování lidských práv vládními vojáky prý UNICEF škodí protiteroristickým snahám armády.

V prohlášení vydaném v noci na dnešek organizace Amnesty International Nigeria označila obvinění vznesená nigerijskou armádou za "absurdní". Pozastavení činnosti UNICEF je podle ní součástí rozsáhlého snažení o zastrašení mezinárodních humanitárních skupin.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy