Nigerijská armáda zrušila zákaz působení UNICEF v zemi

ČTK ČTK
15. 12. 2018 10:39
Nigerijská armáda v noci na sobotu zrušila zákaz působení Dětského fondu OSN (UNICEF) na severovýchodě země. Stalo se tak jen pár hodin poté, co v pátek činnost UNICEF pozastavila kvůli podezření, že organizace napomáhá přívržencům islamistických povstalců pomocí školení zaměřených na lidská práva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: YouTube

Změnu svého postoje oznámila armáda podle agentury AP v novém prohlášení vydaném v noci po mimořádné schůzce se zástupci UNICEF. Během ní armáda "pokárala" UNICEF za aktivity, které by mohly narušovat vojenské operace proti extremistickým skupinám jako teroristická organizace Boko Haram.

Kromě Boko Haram působí na severovýchodě Nigérie také skupina Islámský stát v západní Africe (ISWA), která se od Boko Haram v roce 2016 odštěpila. Obě organizace chtějí v severovýchodní Nigérii založit samostatný stát a zavést v něm islámské právo šaría.

UNICEF podle původního obvinění armády školí lidi v odkrývání případů porušování lidských práv a sabotuje tak boj vojáků s povstalci. "Falešnými a nepotvrzenými" obviněními ohledně porušování lidských práv vládními vojáky prý UNICEF škodí protiteroristickým snahám armády.

V prohlášení vydaném v noci na dnešek organizace Amnesty International Nigeria označila obvinění vznesená nigerijskou armádou za "absurdní". Pozastavení činnosti UNICEF je podle ní součástí rozsáhlého snažení o zastrašení mezinárodních humanitárních skupin.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy