reklama
 
 

Teroristé z Boko Haram propustili desítky unesených školaček. Další zhruba stovka zůstává v zajetí

Aktualizováno 7. 5. 2017 17:20
Únos studentek ze školy v Chiboku ve státě Borno je nejznámějším případem násilností páchaných teroristickou skupinou Boko Haram. Její příslušníci nyní propustili přes osmdesát školaček unesených před třemi lety. Rodiny obětí nyní s napětím očekávají zveřejnění jmen propuštěných dívek. V zajetí radikálů Boko Haram stále zůstává více než stovka dívek.

Abuja - Nigerijské školačky propuštěné v sobotu teroristickou skupinou Boko Haram jsou již v hlavním městě Abuja, kde se setkají s prezidentem Muhammadu Buharim

Radikálové propustili 82 dívek, což je největší propuštěná skupina z téměř tří stovek studentek unesených před třemi lety ze školy ve městě Chibok na severu země. 

Stále se jich pohřešuje více než stovka, informovala agentura AP.

Islamisté unesli téměř tři stovky školaček v dubnu 2014 a vláda s nimi dlouhodobě vyjednává o jejich propuštění.

Dosud největší skupinou, kterou únosci pustili na svobodu, bylo 21 dívek loni v říjnu. Před oznámením o propuštění 82 školaček drželi teroristé v zajetí 195 dívek.

Dívky byly nalezeny u města Banki nedaleko hranic Nigérie s Kamerunem. Jejich věznitelé z Boko Haram je podle nigerijských úřadů neustále převáželi z místa na místo. Podle vládního komuniké byla skupina školaček vyměněna za osoby podezřelé z příslušnosti k Boko Haram.

Rodiny obětí nyní s napětím očekávají zveřejnění jmen propuštěných dívek. Ty se podle Mezinárodního výboru Červeného kříže, který společně se švýcarskou vládou zprostředkovával vyjednávání teroristů s vládou, mají brzy shledat se svými nejbližšími.

AI: Dívky si zaslouží soukromí

V to doufá také Amnesty International. Organizace v prohlášení dodala, že dívky by měly být ušetřeny "mediálního divadla" a zaslouží si soukromí.

Lidskoprávní organizace podle agentury AP dříve kritizovaly nigerijské úřady za postup v případě 21 obětí z Chiboku propuštěných loni v říjnu. Dívky jsou údajně stále ve vládní péči v Abuji skoro 900 kilometrů od Chiboku kvůli rehabilitaci a psychologickému poradenství.

Únos studentek ze školy v Chiboku ve státě Borno je nejznámějším případem násilností páchaných Boko Haram.

V rukou této skupiny jsou stovky dalších unesených dospělých i dětí, o jejichž osud se podle kritiků nigerijské vlády nikdo nestará. Dětský fond OSN UNICEF poukázal na to, že Boko Haram unesené děti využívá k sebevražedným útokům.

Podle deníku The New York Times teroristická organizace v posledních letech unesla stovky, ne-li tisíce dětí, které jsou poté nuceny bojovat nebo v případě dívek i rodit potomky bojovníků. Jako sebevražedné atentátníky použila Boko Haram i děti mladší deseti let.

autor: ČTK | 7. 5. 2017 0:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama