Teroristé z Boko Haram propustili desítky unesených školaček. Další zhruba stovka zůstává v zajetí

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2017 17:20
Únos studentek ze školy v Chiboku ve státě Borno je nejznámějším případem násilností páchaných teroristickou skupinou Boko Haram. Její příslušníci nyní propustili přes osmdesát školaček unesených před třemi lety. Rodiny obětí nyní s napětím očekávají zveřejnění jmen propuštěných dívek. V zajetí radikálů Boko Haram stále zůstává více než stovka dívek.
Dívky unesené Boko Haram
Dívky unesené Boko Haram | Foto: Reuters

Abuja - Nigerijské školačky propuštěné v sobotu teroristickou skupinou Boko Haram jsou již v hlavním městě Abuja, kde se setkají s prezidentem Muhammadu Buharim

Radikálové propustili 82 dívek, což je největší propuštěná skupina z téměř tří stovek studentek unesených před třemi lety ze školy ve městě Chibok na severu země. 

Stále se jich pohřešuje více než stovka, informovala agentura AP.

Islamisté unesli téměř tři stovky školaček v dubnu 2014 a vláda s nimi dlouhodobě vyjednává o jejich propuštění.

Dosud největší skupinou, kterou únosci pustili na svobodu, bylo 21 dívek loni v říjnu. Před oznámením o propuštění 82 školaček drželi teroristé v zajetí 195 dívek.

Dívky byly nalezeny u města Banki nedaleko hranic Nigérie s Kamerunem. Jejich věznitelé z Boko Haram je podle nigerijských úřadů neustále převáželi z místa na místo. Podle vládního komuniké byla skupina školaček vyměněna za osoby podezřelé z příslušnosti k Boko Haram.

Rodiny obětí nyní s napětím očekávají zveřejnění jmen propuštěných dívek. Ty se podle Mezinárodního výboru Červeného kříže, který společně se švýcarskou vládou zprostředkovával vyjednávání teroristů s vládou, mají brzy shledat se svými nejbližšími.

AI: Dívky si zaslouží soukromí

V to doufá také Amnesty International. Organizace v prohlášení dodala, že dívky by měly být ušetřeny "mediálního divadla" a zaslouží si soukromí.

Lidskoprávní organizace podle agentury AP dříve kritizovaly nigerijské úřady za postup v případě 21 obětí z Chiboku propuštěných loni v říjnu. Dívky jsou údajně stále ve vládní péči v Abuji skoro 900 kilometrů od Chiboku kvůli rehabilitaci a psychologickému poradenství.

Únos studentek ze školy v Chiboku ve státě Borno je nejznámějším případem násilností páchaných Boko Haram.

V rukou této skupiny jsou stovky dalších unesených dospělých i dětí, o jejichž osud se podle kritiků nigerijské vlády nikdo nestará. Dětský fond OSN UNICEF poukázal na to, že Boko Haram unesené děti využívá k sebevražedným útokům.

Podle deníku The New York Times teroristická organizace v posledních letech unesla stovky, ne-li tisíce dětí, které jsou poté nuceny bojovat nebo v případě dívek i rodit potomky bojovníků. Jako sebevražedné atentátníky použila Boko Haram i děti mladší deseti let.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Odplata za vyhoštění diplomatů: Rusko vypovědělo dva Němce

Rusko ve čtvrtek vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co Berlín kvůli srpnové vraždě Gruzínce vyhostil dvojici ruských diplomatů. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí, které oběma německým diplomatům dalo týden na odjezd.

Německo vypovězení ruských diplomatů zdůvodnilo nedostatečnou spoluprací ruské strany na vyšetřování vraždy, u které německá prokuratura prověřuje podezření, že činem mohly stát ruské nebo čečenské služby či státní instituce. Kreml podíl na vraždě odmítá.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

V policii vznikne národní kriminální úřad a pracoviště centrální analytiky

K 1. dubnu příštího roku vzniknou v policii dva útvary - pracoviště centrální analytiky a národní kriminální úřad, oznámil policejní prezident Jan Švejdar. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se vznik nových zastřešujících útvarů nedotkne Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy