Papež vyzval k míru na Blízkém východě. V tradičním poselství zmínil i rozpory kvůli KLDR

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2017 14:22
Papež v tradičním vánočním poselství Městu a světu připomněl nedávné rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.
Papež František během tradičního poselství Městu a světu (Urbi et orbi).
Papež František během tradičního poselství Městu a světu (Urbi et orbi). | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František v pondělí v tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k obnově dialogu, který by ukončil izraelsko-palestinský konflikt a vyústil v mírové soužití dvou států.

Papež se tak vyjádřil poté, co nedávné rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele zvýšilo napětí v oblasti. Papež také připomněl utrpení dětí v důsledku násilností v Sýrii, Iráku, Jemenu, v řadě afrických zemí či na Ukrajině.

"Modleme se, aby převážila vůle obnovit dialog a aby konečně bylo prostřednictvím dialogu dosaženo řešení, které by umožnilo mírové soužití dvou států ve vzájemně dohodnutých a mezinárodně uznaných hranicích," řekl papež k budoucnosti Izraelců a Palestinců.

Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele 6. prosince a zároveň oznámil, že vydal pokyn připravit přesun velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. V muslimském světě to vyvolalo ostrou kritiku a masové protesty.

Izrael považuje v rozporu s rezolucemi OSN celé město za svou metropoli, Palestinci žádají pro svůj budoucí stát za hlavní město východní Jeruzalém. Minulý týden Valné shromáždění OSN přijalo nezávaznou rezoluci, která rozhodnutí USA ohledně Jeruzaléma odsuzuje. Podpořilo ji 128 zemí.

Papež se k Trumpovu rozhodnutí o Jeruzalému veřejně vyjádřil už podruhé. Hned 6. prosince vybídl k tomu, aby byl, co se týče Jeruzaléma, zachován současný stav, jinak podle něj hrozí další násilnosti ve světě.

Papež také vyzval k modlitbám, aby "byly překonány rozpory na Korejském poloostrově a aby tam byla v zájmu celého světa obnovena důvěra mezi znepřátelenými stranami".

Stejně jako loni pamatoval papež i na obyvatele zemí zasažených vleklými konflikty, především pak na děti. Mluvil o válkou sužované Sýrii, Iráku a také o "opomíjeném konfliktu" v Jemenu, kde lidé trpí hladem a šířícími se nemocemi. Z těžce zkoušených afrických zemí jmenoval například Jižní Súdán, Somálsko, Burundi, Kongo, Středoafrickou republiku či Nigérii.

"Spatřujme Ježíše v tvářích dětí Sýrie, stále poznamenané válkou… spatřujme Ježíše v dětech Iráku, zraněného a rozvráceného konflikty posledních patnácti let… spatřujme Ježíše v dětech Jemenu, kde pokračuje převážně opomíjený konflikt," řekl papež.

"Já sám viděl Ježíše v dětech, s nimiž jsem se setkal při své nedávné návštěvě Barmy a Bangladéše," uvedl dále pontifex. Vyjádřil přitom naději, že mezinárodní společenství se zasadí o ochranu menšin v této oblasti. Z Barmy v posledních měsících uprchly před násilím do sousedního Bangladéše statisíce příslušníků muslimského menšinového etnika Rohingů.

V neděli papež ve svém tradičním poselství mše vánoční odsoudil bídu migrantů, kteří jsou často vyháněni ze svých zemí. Připomněl, že Ježíšovi rodiče - Maria a Josef - byli rovněž uprchlíky.

"Ježíš dobře zná bolest těch, kteří nejsou vítáni, a ví, jak těžké je najít místo, kde by člověk mohl složit hlavu. Naše srdce nesmějí být uzavřená tak, jak byly uzavřeny domy v Betlémě," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy