Nigerijci, kteří utekli před Boko Haram, čelí hladomoru. Obviňují úřady, že jim kradou jídlo

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
13. 9. 2016 16:21
Rýže, bujóny a dešťová voda. Na takových "surovinách" přežívají hladovějící lidé v táborech na severovýchodě Nigérie, kam utekli před islamistickou organizací Boko Haram. Nákladní vozy plné jídla jim kradou nigerijské úřady.
Nigerijci, kteří utekli před Boko Haram.
Nigerijci, kteří utekli před Boko Haram. | Foto: Reuters

Maiduguri – Nigerijci z uprchlických táborů na severovýchodě země obvinili vládní úřady, že jim kradou jídlohumanitární pomoc určenou pro lidi, kteří utekli ze svých bydlišť před řáděním ozbrojenců z islamistické organizace Boko Haram.

Nigerijští činitelé kradou jídlo v noci a s vozy plnými potravin pak odjedou domů. Dokonce přímo spolupracují se správci táborů, kterým platí za to, že pro ně oddělí jídlo, popsali pro The Guardian lidé z kempů.

"Nedávno se nám podařilo zachytit jednoho z vedoucích tábora s pytli rýže, jak se snaží vyjet z tábora. Vyfotografovali jsme ho a informovali jsme o tom vládu, ale nic se nedělo. Nadále nám kradou jídlo," narazil na nečinnost vládních úřadů jeden z uprchlíků Haruna Musa.

V uplynulých týdnech se proto řada hladových Nigerijců vzbouřila a demonstrovala proti stávající situaci. Někteří ale byli z táborů vykázáni za to, že se odvážili obvinit úřady z krádeže.

Radši zemřít v náručí Boko Haram

"Nesmím si stěžovat. Místní úřady mi řekly, že pokud si budu stěžovat, povědí vojákům, že jsem člen Boko Haram, a zabijí mě," vylíčil další muž, který v táboře přežívá.

Vraždy, násilí a drancování radikální islamistické skupiny Boko Haram v severovýchodní Nigérii přinutilo od roku 2009 více než dva miliony lidí opustit domovy.

Nedostatek jídla trápí skoro 4,5 milionu obyvatel nigerijských států Borno, Adamawa a Yobe. Ve třinácti kempech ve městě Maiduguri žije okolo 130 000 lidí, převážně vdovy a děti. Mnoho rodičů se kvůli minimálnímu přísunu potravin muselo smířit se smrtí svých dětí.

Lidem se příležitostně dostane pšeničné krupice, bujónu či jídla, které podle mnohých připomíná spíš psí žrádlo. A k pití mají jen dešťovou vodu.

"Jestli se o nás vláda není schopná postarat, měli by nás vzít zpátky do našeho města. Je lepší čelit Boko Haram v našich domovech a zemřít než takto trpět," dodala pro The Guardian Nigerijka Fatimah Mohammed.

 

Právě se děje

Další zprávy