Ze zajetí do zajetí. Armáda je dostala z rukou islamistů, teď je drží pod zámkem

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 8. 2016 22:00
Nigerijská armáda zavírá osvobozené zajatce Boko Haram do detenčního centra, kde je v žalostných podmínkách drží a podrobují výslechu. V zemi panuje strach, že koho jednou islamisté unesou, ten přijme jejich ideologii a je pro své okolí nebezpečný. Podle Amnesty International jsou lidé v detenčních centrech drženi bez jídla a přístupu k lékařské pomoci.
Foto: Reuters

Abuja - Ten, koho unesou teroristé z Boko Haram, se už domů téměř jistě nevrátí. A to i v případě, že se mu podaří utéct nebo je osvobozen nigerijskou armádou. Ti, kteří jsou jednou vystaveni vlivu islamistů, už nemají mezi místními obyvateli ani politiky důvěru.

Část z nich se dostane do tábora pro vysídlené obyvatele vesnic, do nichž vpadli džihádisté Boko Haram a do kterých ještě není bezpečné se vrátit. Mnozí ale o domov přišli úplně. Buď byla celá vesnice vypálená, nebo se v ní lidé bojí své unesené sousedy přijmout.

V Nigérii tak kvůli strachu z bývalých zajatců obávané islamistické organizace vyrostlo detenční centrum. Na jaře v něm bylo uvězněno na 1200 lidí, včetně žen a dětí. Podmínky jsou žalostné. Podle květnové zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) již 149 zadržovaných zemřelo. Bylo mezi nimi i 11 dětí mladších šesti let.

"Mnoho z nich bylo zadrženo během hromadného zatýkání a často bez jakéhokoliv důkazu," tvrdí AI.

Nigerijská vláda nařčení odmítá. Není však jedinou zemí, která přistupuje k osvobozeným vězňům Boko Haram s nedůvěrou. Také Kamerun je obviňován, že v nelidských podmínkách, kde vězni umírají na nemoci a podvýživu, zadržuje zhruba tisíc lidí, jež podezírá z podpory islamistické skupiny.

"Bez ohledu na to, jak se nigerijská vláda snaží ospravedlnit hrubé zacházení se zadrženými, kteří byli pod kontrolou Boko Haram, jsou jejich osobní práva hrubě porušována," uvedl pro The New York Times americký expert na otázky válečných zločinů David J. Scheffer.

Nigerijská armáda se hájí tím, že všichni zadržení jsou podezřelí z podpory islamistů a mohou představovat nebezpečí.

Strach se šíří i mezi samotnými Nigerijci. Unesené ženy jsou nucené přijmout nové "manžele" z řad radikálů, kteří se na nich dopouští sexuálního násilí. Někdy takto žijí i několik měsíců, během kterých otěhotní a posléze se jim narodí dítě. Nejenže jsou pak podezřelé z toho, že přijaly víru a ideologii svých únosců, nebezpečí spatřují některé komunity i v samotných dětech, protože nesou krev svých otců.

Osvobození zajatci jsou proto zadrženi armádou a bez vysvětlení odvezeni do detenčního centra. Nevědí, kde jsou, a nevědí ani, proč tam jsou. Místo radosti z osvobození je čeká zadržení a řada výslechů. Všeobecně se ví, jaké násilnosti vojáci z Boko Haram na svých obětech páchají, proto jsou všichni přeživší podezřelí.

Nigérie i Kamerun navíc zažily případy, kdy za sebevražednými útoky stály dívky nebo děti. Navíc jedna z prvních dívek, které byly propuštěny po únosu školaček v Chiboku v roce 2014, konvertovala k islámu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy