Islamisté stvořili peklo na zemi. Jmenuje se Rakka

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 2. 2015 20:13
Popravy bez soudu přímo na ulici, mučení, nucené darování krve, povinné sňatky a především život v neustálém děsu z tlup po zuby ozbrojených fanatiků.
Inside Raqqa | Video:

Rakka - Metropole zla, peklo, z něhož není návratu.

Tak popisují atmosféru ve městě Rakka ti, kdo život v ústředním městě Islámského státu zakusili a nebojí se o tom promluvit. 

Popravy bez soudu přímo na ulici, mučení, nucené darování krve, povinné sňatky a především život v neustálém děsu z tlup po zuby ozbrojených fanatiků.

To je krutá realita každodenního života v donedávna jednom z nejliberálnějších syrských měst.

Pokud se rozhodnete vzdorovat, odsoudíte se k smrti. Jen v uplynulých dvou měsících popravili čtyřicet lidí za to, že bojovali v řadách Svobodné syrské armády, nebo třeba za to, že byli homosexuálové.

"Přišel jsem o všechno. Nemám školu ani žádnou budoucnost. Jen tady přežívám," líčí jeden z obyvatel města Rakka, který byl ochoten promluvit si po telefonu s reportérkou CNN.

Kvůli obavám o holý život se představil pod falešným jménem Al-Rakkáwí.

"Pokud se rozhodnete vzdorovat, odsoudíte se k smrti. Jen v uplynulých dvou měsících popravili čtyřicet lidí za to, že bojovali v řadách Svobodné syrské armády, nebo třeba za to, že byli homosexuálové,"  dodává syrský civilista.

Další z obyvatel města, který se CNN představil jako Adnan, se provinil tím, že nastříkal na zeď nápis, aby islamisté z města odtáhli. Vše si natočil, což ho později usvědčilo. Stihl ho krutý trest. "Odvlekli mě do vypáleného kostela. Každou čtvrthodinu mě někdo polil vodou, pustil do mě elektrický proud a zkopal mě. Pak zas odešel," vzpomíná.

Nejhorší ale pro něj nebyla vlastní bolest, nýbrž nářek dalších mučených vězňů. "Když je před vámi někdo mučen, cítíte se za to spoluodpovědní. To je na tom to nejhorší. Jeden z nich mi říkával tati, protože jsem mu často vyprávěl o demokracii."

Další aktivisté novinářům líčí, že se zdá, jako by byli islamisté každý den o něco přísnější a krutější. Na ulicích už se nesmí kouřit, fotit ani veselit.

Kdo potřebuje cokoliv vyřídit u nově ustanovených soudů, musí předtím darovat krev. "Řeknou vám: Jděte darovat svou krev a doneste mi potvrzení. Pokud ho nepřinesete, nemůžu vám pomoct. Řeknou vám: Jděte do některé z nemocnic, jsou plné zraněných bojovníků Islámského státu," vysvětluje Al-Rakkáwí.

Sexuální maniaci a jejich otrokyně

Ženy jsou podle něj v Rakce zadržovány jako v obřím vězení. Ty, které jsou mladší pětačtyřiceti let, vůbec nesmějí z města a jsou nuceny ke sňatkům s islamisty. Zahalování celého těla, včetně obličeje, je naprostou samozřejmostí a v poslední době může být pro ženu nebezpečné i jít sama po ulici.

Bojovníci Islámského státu jsou opravdu posedlí sexem, někteří z nich mají i tři ženy, a přesto se snaží hledat sexuální otrokyně z řad jezídských dívek.

"Bojovníci Islámského státu jsou opravdu posedlí sexem, někteří z nich mají i tři ženy, a přesto se snaží hledat sexuální otrokyně z řad jezídských dívek,"  dodal v rozhovoru pro CNN Al-Rakkáwí.

Hromadný příliv bojovníků ze zahraničí podle něj život ve městě zcela změnil. "V Rakce vedle sebe teď žijí dvě naprosto odlišné skupiny obyvatel. Ano, pro cizí bojovníky je to ráj, protože jim dali spoustu peněz, drahá auta a luxusní domovy. Přesto to pro mnohé z nich nemusí být takové, jak si představovali. Po příjezdu jim seberou pasy a ty, kdo by chtěli zběhnout, bez milosti popravují," vysvětluje civilista přežívající v baště teroru.

"Není těžké dostat se do Rakky, ale je takřka nemožné se odtamtud dostat," uzavírá.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy