Irácká armáda vytlačila islamisty z města Bagdádí, říká USA

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2015 23:42
Irácké jednotky a místní kmenoví bojovníci vytlačili islamisty z Bagdádí za podpory leteckých úderů Spojených států.
Ofenziva proti Islámskému státu.
Ofenziva proti Islámskému státu. | Foto: Reuters

Bagdád - Irácké vládní síly převzaly zpět kontrolu nad městem Bagdádí na západě Iráku, u něhož leží výcviková základna USA a které hnutí Islámský stát (IS) obsadilo v polovině února. Oznámilo to podle agentur velení mezinárodní koalice bojující proti IS, kterou vedou Spojené státy.

Na severu země pokračují tvrdé boje vládních sil s islámskými radikály o znovudobytí města Tikrít.

Irácké jednotky a místní kmenoví bojovníci vytlačili islamisty z Bagdádí za podpory leteckých úderů Spojených států, uvedl podle Reuters představitel americké armády v prohlášení. Vojáci obsadili především policejní stanici a tři místní mosty.

Bagdádí leží asi 85 kilometrů severozápadně od města Ramádí, střediska provincie Anbár. Pět kilometrů jižně od Bagdádí je také přísně střežená letecká základna Ajn al-Asad. Na základně je asi 320 amerických instruktorů, kteří cvičí příslušníky sedmé irácké divize. IS na základnu útočil bez úspěchu v prosinci.

Zpráva o situaci v Bagdádí přišla v době, co irácká armáda v pátek sváděla těžké boje s ozbrojenci z IS i o strategickou vesnici Daúr. Útok je součástí několikadenní ofenzivy s cílem získat kontrolu nad městem Tikrít. Daúr leží na hlavní silnici vedoucí do Tikrítu.

Vojáci prý nejprve obsadili hlavní ulici v Daúru, do vesnice vstoupili dnes odpoledne a dále bojují s radikály. Ve sklepě farmy právě v tomto městě ležícím 15 kilometrů jižně od Tikrítu byl v prosinci roku 2003 zadržen bývalý irácký prezident Saddám Husajn.

Operaci s cílem dobýt Tikrít zahájilo v pondělí na 30.000 iráckých vojáků. Jde o vůbec největší akci irácké armády od loňského června, kdy islamisté v zemi obsadili rozsáhlá území.

Tikrít leží na spojnici mezi Bagdádem a severoiráckým Mosulem, k jehož dobytí se armáda chystá na jaře. Podle OSN uteklo kvůli bojům z města a jeho okolí již 28 000 lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy