Irácká armáda vytlačila islamisty z města Bagdádí, říká USA

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2015 23:42
Irácké jednotky a místní kmenoví bojovníci vytlačili islamisty z Bagdádí za podpory leteckých úderů Spojených států.
Ofenziva proti Islámskému státu.
Ofenziva proti Islámskému státu. | Foto: Reuters

Bagdád - Irácké vládní síly převzaly zpět kontrolu nad městem Bagdádí na západě Iráku, u něhož leží výcviková základna USA a které hnutí Islámský stát (IS) obsadilo v polovině února. Oznámilo to podle agentur velení mezinárodní koalice bojující proti IS, kterou vedou Spojené státy.

Na severu země pokračují tvrdé boje vládních sil s islámskými radikály o znovudobytí města Tikrít.

Irácké jednotky a místní kmenoví bojovníci vytlačili islamisty z Bagdádí za podpory leteckých úderů Spojených států, uvedl podle Reuters představitel americké armády v prohlášení. Vojáci obsadili především policejní stanici a tři místní mosty.

Bagdádí leží asi 85 kilometrů severozápadně od města Ramádí, střediska provincie Anbár. Pět kilometrů jižně od Bagdádí je také přísně střežená letecká základna Ajn al-Asad. Na základně je asi 320 amerických instruktorů, kteří cvičí příslušníky sedmé irácké divize. IS na základnu útočil bez úspěchu v prosinci.

Zpráva o situaci v Bagdádí přišla v době, co irácká armáda v pátek sváděla těžké boje s ozbrojenci z IS i o strategickou vesnici Daúr. Útok je součástí několikadenní ofenzivy s cílem získat kontrolu nad městem Tikrít. Daúr leží na hlavní silnici vedoucí do Tikrítu.

Vojáci prý nejprve obsadili hlavní ulici v Daúru, do vesnice vstoupili dnes odpoledne a dále bojují s radikály. Ve sklepě farmy právě v tomto městě ležícím 15 kilometrů jižně od Tikrítu byl v prosinci roku 2003 zadržen bývalý irácký prezident Saddám Husajn.

Operaci s cílem dobýt Tikrít zahájilo v pondělí na 30.000 iráckých vojáků. Jde o vůbec největší akci irácké armády od loňského června, kdy islamisté v zemi obsadili rozsáhlá území.

Tikrít leží na spojnici mezi Bagdádem a severoiráckým Mosulem, k jehož dobytí se armáda chystá na jaře. Podle OSN uteklo kvůli bojům z města a jeho okolí již 28 000 lidí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy