Ničivá bouře v Německu zabila šest lidí. Postupuje na východ

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 10. 6. 2014 13:59
Porýní zasáhla po tropech nejhorší bouře za poslední roky. Teď se žene do Saska - k českým hranicím.
Nejprve se setmělo, pak začala bouře, jakou nepamatujeme, vypovídají obyvatelé Německa.
Nejprve se setmělo, pak začala bouře, jakou nepamatujeme, vypovídají obyvatelé Německa. | Foto: Reuters

Düsseldorf - Německo zasáhla ničivá bouře. Nejméně šest lidí zabila.

Desítky dalších utrpěly zranění, třicet z nich těžká.

Silný vítr, blesky a přívalový déšť pustošily hlavně Severní Porýní-Vestfálsko. Teď se z Porýní ženou přes Braniborsko do Saska - směrem k hranicím s Českem.

Dorazit by tam podle předpovědí mohly v noci na středu. Podle Pavla Borovičky z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ale bude mít bouřka v Česku jiný průběh. "Předpokládáme nižší pravděpodobnost krupobití, v Německu byla fronta kombinovaná s velkou změnou rychlosti a směru větru, ta u nás bude nižší," dodal.

Velké škody už hlásí Dolní Sasko. "Varování stále trvá," uvedla v úterý ráno meteoroložka Maria Hafenrichterová.

V okolí Rýna mohou až do zítřka padat kroupy o průměru pěti centimetrů. "Tento (bouřkový systém) se během dne přesune k východu a severovýchodu, nad Francií už se ale formuje nový," cituje server Spiegel Online meteorologa Marcuse Beyera.

Mrtví v zahradním domku

V Düsseldorfu spadl velký topol na zahradní domek, ve kterém se před bouřkou schovávalo několik lidí. Tři z nich zemřeli, dva utrpěli těžká a jeden lehké zranění.

Setmělo se, pak přišla bouře, líčí obyvatel německého Hückeswagenu. Podívejte se na video.
Setmělo se, pak přišla bouře, líčí obyvatel německého Hückeswagenu. Podívejte se na video. | Video: YouTube

V Kolíně nad Rýnem zabil padesátiletého cyklistu padající strom, zranění na místě podlehl. Do 20 metrů vysokého stromu zřejmě uhodil blesk.

Další cyklista zemřel v Krefeldu.

Jednoho muže zabila bouře v Essenu, když se krátce před půlnocí pokoušel uklidit příjezdovou cestu.

Zavřené letiště

Obyvatelé Severního Porýní-Vestfálska tvrdí, že tak silnou bouři s kroupami o průměru dvoueurové mince ještě neviděli.

Vchod do nemocnice v Dortmundu.
Vchod do nemocnice v Dortmundu. | Foto: Reuters

"Takový nečas jsem tu nikdy předtím nezažila," píše na Twitteru obyvatelka Hattingenu.

Na letišti v Düsseldorfu foukal vítr rychlostí až 145 kilometrů za hodinu. Letiště muselo být na zhruba hodinu uzavřeno.

V tomtéž městě v úterý zůstaly zavřené některé školy. "Kdo může, měl by dnes upustit od cestování do Düsseldorfu," vyzvaly tamní úřady.

Německý Neuss Kirmes, pivní stan. Podívejte se, co s ním udělala silná bouře.
Německý Neuss Kirmes, pivní stan. Podívejte se, co s ním udělala silná bouře. | Video: YouTube

Počasí zkomplikovalo i železniční dopravu; vlaky nejezdily například na trase Dortmund - Kolín nad Rýnem a Dortmund-Duisburg.

Mnohé silnice jsou neprůjezdné kvůli popadaným stromům, stromy leží i na dálnicích. V okolí Kolína a Düsseldorfu se na dálnicích vytvořily kolony v délce 200 kilometrů.

Na mnoha místech nefunguje ani MHD.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy