Tropy v Česku: Lidé kolabují. Pozor na karmy i zapalovače

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
Aktualizováno 9. 6. 2014 15:07
Vlna tropických teplot zaměstnává záchranáře i hasiče po celé republice. Pražští zdravotníci museli vyjíždět o třetinu více než jindy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Kvůli tropickým vedrům, která v posledních dnech zasáhla Česko, kolabují lidé po celé republice. Pražským záchranářům dokonce stoupnul počet výjezdů o 30 procent. Vysoké teploty vydrží v Čechách až do středy, záchranáři proto doporučují především dodržovat pitný režim a dobře se chránit před sluncem.

Podle mluvčí pražských záchranářů Jiřiny Ernestové jsou nejvíce ohroženi především důchodci, chronicky nemocní a pacienti, které trápí problémy se srdcem. Velký pozor by si podle ní měli dát ale také epileptici, cukrovkáři, malé děti a těhotné ženy.

"Jedná se o případy dušnosti, záchvatovitá bolest za hrudní kostí, poruchy srdečního rytmu, mdloby, kolapsové stavy, dehydratace, dekompenzace epileptiků a diabetiků," řekla Ernestová.

Kromě počtu výjezdů záchranné služby, kterých bylo o víkendu přibližně 350, což je zhruba o třetinu více než obvykle, stoupnul také počet pacientů bezprostředně ohrožených na životě.

"Kromě posádky rychlé zdravotnické pomoci je k těmto vážným případům vždy vysílán i lékař v osobním rychlém voze a pacienti jsou po poskytnutí neodkladné přednemocniční péče předáváni na oddělení JIP nebo ARO," doplnila mluvčí záchranářů.

Karmy při vedrech hůře táhnou, hrozí otravy

Zdravotním komplikacím, které bývají spojené s vysokými teplotami, se dá podle záchranářů ve velké míře předejít dodržováním jednoduchých doporučení: dodržovat pitný režim, používat krém s vysokým ochranným faktorem, pokrývku hlavy a sluneční brýle, nosit oblečení z lehkých a vzdušných materiálů, mezi 11. – 15. hodinou omezit pobyt na slunci a fyzickou aktivitu.

Ve vedrech by si měli lidé dát pozor také na otravy oxidem uhelnatým. Horké počasí totiž brání lepšímu odtahu komínu a plynové karmy, které se používají k ohřevu vody, tak mohou způsobit velmi vážnou otravu.

"Za normálních okolností jsou spaliny výrazně teplejší než venkovní vzduch a vztlaková síla je odvádí kouřovodem a komínem bezpečně do volného prostoru. Pokud ale střechu celý den rozpaluje slunce, rychlost tohoto proudění se zpomaluje a v krajním případě vznikne na komínu dokonce jakýsi ‚neviditelný špunt‘, který spaliny vůbec nepustí ven," upozorňuje soudní znalec v oboru kominictví František Jiřík.

Podle něj je důležité především pořádně větrat. Dobré je nechat si například otevřené dveře, aby byl v místnosti zajištěn čerstvý vzduch. Pozor by si měli dát lidé především v malých místnostech s karmou či kotlem, především pak v koupelnách.

Včera pražští záchranáři zaznamenali 4 případy otravy způsobené těmito ohřívači vody.

Zapalovač za oknem auta je časovaná bomba

Zvýšené teploty a suché počasí zaměstnávají také hasiče, podle kterých se bude dále zvyšovat nebezpečí požárů. Mluvčí hasičů Nicole Zaoralová sdělila, že je při vysokých teplotách důležité dodržovat především základní pravidla manipulace s ohněm v přírodě.

Lidé by tak neměli v přírodě kouřit, zapalovat oheň nebo používat přenosné vařiče. Neměli by zapomenout ani na zákaz vypalování trav a porostů.

Podle hasičů je také nebezpečná manipulace s vysoce hořlavými kapalinami a plyny. "Například plynový zapalovač ponechaný za sklem automobilu vystaveného vysokým teplotám představuje doslova časovanou bombu, která dokáže vašeho plechového miláčka nejen těžce poškodit, ale způsobit i vážná zranění," doplnila Zaoralová.

 

Právě se děje

Další zprávy