Praha naměřila 32,2 °C, padl sto let starý teplotní rekord

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2014 17:32
Hodnotu naměřili v pondělí ve dvě hodiny meteorologové v Klementinu. Rekordy padaly i v dalších částech republiky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - V pražském Klementinu v pondělí padl více než sto let starý teplotní rekord pro 9. 6. , ve 14:00 zde naměřili 32,2 stupně Celsia.

Dosavadní historické maximum z roku 1885 tak bylo překonáno o tři desetiny stupně.

Teplotní rekordy stejně jako v neděli padaly na velké většině stanic po celé republice.

Nejtepleji bylo zatím v Plzni - Bolevci, kde se rtuť teploměru zastavila až na rovných 35 stupních, řekl Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Rekordy padaly i v Olomouckém kraji. Nejtepleji bylo v Bělotíně na Přerovsku, kde meteorologové naměřili 33 stupňů. Teplota odpoledne pokořila třicetistupňovou hranici také například v Olomouci a Přerově.

Teplotní rekordy se dají očekávat v regionu i v úterý, řekl pracovník ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

V Klementinu byl teplotní rekord překonán i v neděli, kdy se teplota vyšplhala na 33,6 stupně Celsia. V neděli nakonec rekordy padly na zhruba polovině stanic ze 135, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Praze na Karlově, kde naměřili 34,4 stupně Celsia.

Tropické počasí bude pokračovat i v úterý, kdy se očekávají ještě o stupeň vyšší teploty než v pondělí, řekl meteorolog.

"Překonání teplotních rekordů pak bude záviset na tom, jaké mají na dané stanici maximum," poznamenal. Pro Klementinum má teplotní rekord pro 10. června hodnotu 33,0 stupňů Celsia, platný je od roku 1937.

Na severu padly rekordy ve všech stanicích

Ve všech meteorologických stanicích na jihu Čech až na jedinou v Hlasivu na Táborsku padly teplotní rekordy dne. Nejtepleji bylo v Táboře, kde přístroje v 16:00 naměřily 33,7 stupně Celsia. Padl tak 125 let starý rekord.

Dokonce ve všech měřících stanicích padly rekordní teploty v severních Čechách.

Nejtepleji bylo v České Lípě, kde meteorologové zaznamenali 34,6 stupně Celsia. Rekord z roku 2010 tak byl překonán o 3,2 stupně Celsia, řekla meteoroložka Jana Ehertová.

V Ústeckém kraji bylo nejtepleji v Děčíně, kde odpolední teplota dosáhla 33,8 stupně. I tady byl tak překonán rekord z roku 2010. Jen o desetinu stupně méně bylo V Doksanech na Litoměřicku, které patří dlouhodobě k nejteplejším místům v České republice.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy