reklama
 
 

Praha naměřila 32,2 °C, padl sto let starý teplotní rekord

Aktualizováno 9. 6. 2014 17:32
Hodnotu naměřili v pondělí ve dvě hodiny meteorologové v Klementinu. Rekordy padaly i v dalších částech republiky.

Praha - V pražském Klementinu v pondělí padl více než sto let starý teplotní rekord pro 9. 6. , ve 14:00 zde naměřili 32,2 stupně Celsia.

Dosavadní historické maximum z roku 1885 tak bylo překonáno o tři desetiny stupně.

Teplotní rekordy stejně jako v neděli padaly na velké většině stanic po celé republice.

Nejtepleji bylo zatím v Plzni - Bolevci, kde se rtuť teploměru zastavila až na rovných 35 stupních, řekl Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Rekordy padaly i v Olomouckém kraji. Nejtepleji bylo v Bělotíně na Přerovsku, kde meteorologové naměřili 33 stupňů. Teplota odpoledne pokořila třicetistupňovou hranici také například v Olomouci a Přerově.

Teplotní rekordy se dají očekávat v regionu i v úterý, řekl pracovník ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

V Klementinu byl teplotní rekord překonán i v neděli, kdy se teplota vyšplhala na 33,6 stupně Celsia. V neděli nakonec rekordy padly na zhruba polovině stanic ze 135, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Praze na Karlově, kde naměřili 34,4 stupně Celsia.

Tropické počasí bude pokračovat i v úterý, kdy se očekávají ještě o stupeň vyšší teploty než v pondělí, řekl meteorolog.

"Překonání teplotních rekordů pak bude záviset na tom, jaké mají na dané stanici maximum," poznamenal. Pro Klementinum má teplotní rekord pro 10. června hodnotu 33,0 stupňů Celsia, platný je od roku 1937.

Na severu padly rekordy ve všech stanicích

Ve všech meteorologických stanicích na jihu Čech až na jedinou v Hlasivu na Táborsku padly teplotní rekordy dne. Nejtepleji bylo v Táboře, kde přístroje v 16:00 naměřily 33,7 stupně Celsia. Padl tak 125 let starý rekord.

Dokonce ve všech měřících stanicích padly rekordní teploty v severních Čechách.

Nejtepleji bylo v České Lípě, kde meteorologové zaznamenali 34,6 stupně Celsia. Rekord z roku 2010 tak byl překonán o 3,2 stupně Celsia, řekla meteoroložka Jana Ehertová.

V Ústeckém kraji bylo nejtepleji v Děčíně, kde odpolední teplota dosáhla 33,8 stupně. I tady byl tak překonán rekord z roku 2010. Jen o desetinu stupně méně bylo V Doksanech na Litoměřicku, které patří dlouhodobě k nejteplejším místům v České republice.

autor: ČTK | 9. 6. 2014 16:53

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama