Neznámí útočníci v Grozném napadli ochránce lidských práv

ČTK ČTK
14. 12. 2014 23:19
Neznámí pachatelé vypálili v čečenské metropoli sídlo místní organizace na ochranu lidských práv a přítomné pracovníky odvlekli muži v maskovacích uniformách. Později je zase propustili.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti. | Foto: Jiří Just

Moskva - Neznámí pachatelé v čečenské metropoli Grozném vypálili sídlo hlavní a prakticky jediné místní organizace pro ochranu lidských práv. Oznámila to v neděli rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Přítomné pracovníky čečenského Výboru proti mučení odvlekli muži v maskovacích uniformách a později propustili. Policie se od incidentu distancovala.

Pracovníci čečenského výboru prý byli po žhářském útoku předvedeni k výslechu, ale policisté jejich tvrzení popírají a označují za provokaci. Vedení Výboru proti mučení oznámilo, že ve své činnosti bude pokračovat, najde nové prostory a posílí bezpečnostní opatření.

Na čečenskou metropoli Groznyj minulý týden zaútočilo komando islamistů a obsadilo dvě budovy v centru města. Několikahodinová přestřelka si vyžádala 25 mrtvých, z nich 15 policistů. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov slíbil útočníkům tvrdou odvetu a pohrozil, že rodiny džihádistů budou z autonomní republiky vyhnány a jejich obydlí srovnána se zemí.

Krátce nato začaly z Čečenska přicházet zprávy o žhářských útocích na domy, v nichž příbuzní útočníků žijí. Podle ruských médií jde pravděpodobně o přímou reakci na Kadyrovovu výzvu. Na kritiku ochránců lidských práv Kadyrov reagoval slovy, že na podobných stížnostech mu "absolutně nezáleží".

 

Právě se děje

Další zprávy