Neznámí útočníci v Grozném napadli ochránce lidských práv

ČTK ČTK
14. 12. 2014 23:19
Neznámí pachatelé vypálili v čečenské metropoli sídlo místní organizace na ochranu lidských práv a přítomné pracovníky odvlekli muži v maskovacích uniformách. Později je zase propustili.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti. | Foto: Jiří Just

Moskva - Neznámí pachatelé v čečenské metropoli Grozném vypálili sídlo hlavní a prakticky jediné místní organizace pro ochranu lidských práv. Oznámila to v neděli rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Přítomné pracovníky čečenského Výboru proti mučení odvlekli muži v maskovacích uniformách a později propustili. Policie se od incidentu distancovala.

Pracovníci čečenského výboru prý byli po žhářském útoku předvedeni k výslechu, ale policisté jejich tvrzení popírají a označují za provokaci. Vedení Výboru proti mučení oznámilo, že ve své činnosti bude pokračovat, najde nové prostory a posílí bezpečnostní opatření.

Na čečenskou metropoli Groznyj minulý týden zaútočilo komando islamistů a obsadilo dvě budovy v centru města. Několikahodinová přestřelka si vyžádala 25 mrtvých, z nich 15 policistů. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov slíbil útočníkům tvrdou odvetu a pohrozil, že rodiny džihádistů budou z autonomní republiky vyhnány a jejich obydlí srovnána se zemí.

Krátce nato začaly z Čečenska přicházet zprávy o žhářských útocích na domy, v nichž příbuzní útočníků žijí. Podle ruských médií jde pravděpodobně o přímou reakci na Kadyrovovu výzvu. Na kritiku ochránců lidských práv Kadyrov reagoval slovy, že na podobných stížnostech mu "absolutně nezáleží".

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy